Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Na co wydać 50k które mam na koncie oszczędnościowym? Mam też 225k kredytu hipotecznego, a zarobki koło 7-8k na rękę.
Nigdy nie zajmowałem się inwestowaniem w cokolwiek, poza tym że mam ułamki BTC warte teraz jakieś 12k które leżą sobie od wielu lat w cold wallet.

#inwestowanie #pieniadze #gielda #kredythipoteczny #oszczedzanie



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Notatka moderatora: Możesz wesprzeć Mirko anonim XD
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

Na co wydać 50k

  • Akcje NVIDIA 16.4% (30)
  • Akcje inne 3.8% (7)
  • Nadpłata kredytu hipotecznego 55.7% (102)
  • Dalej konto oszczędnościowe/lokata 7.1% (13)
  • Obligacje 11.5% (21)
  • Inne 5.5% (10)

Oddanych głosów: 183

  • 6
@mirko_anonim jeszcze pytasz? XD
Moim zdaniem nadpłata (skrócenie okresu lub mix, jest też zmniejszenie raty, ale to wszystko zalezy od indywidualnych potrzeb), ale nie wpłacaj wszystkiego jeżeli to są Twoje wszystkie oszczędności i zostaw sobie jakąś poduszkę finansową.
Gielda to loteria, dzisiaj nVidia może zrobić +60%, jutro -50%, uproszczenie, ale nie każdy ma psychę jak środki tracą na wartości.
Z kolei dlaczego nie konto oszczędnościowe ani lokata? Bo wydaje mi się, że
gdybys umial zarobic wiecej niz oprocentowanie kredytu to bys nie zadawal tego pytania


@programista15cm Dokładnie. Mało prawdopodobne by pytający miał kredyt na stałej stopie niższej niż np. oprocentowanie lokat/obligacji.

@mirko_anonim O ile nie masz bardzo niskiego procentowania to priorytetem jest spłacanie kredytu (i zachowanie poduszki finansowej). Jeśli chcesz się koniecznie sprawdzić na giełdzie to załóż sobie IKZE - możesz tam wpłacić do 9 388,80 zł (lub 14 083,20 zł na własnej działalności).
Klasyka gatunku

1. Poduszka finansowa, 6 - 12 miesięcznych wydatków. Możesz to trzymać np w EDO, ja jednak preferuję gotówkę.
2. Nadwyżką nadpłacasz kredyt, ewentualnie pół na pół, połowę nadpłacasz, połowę inwestujesz.
3. Inwestujesz w szeroki rynek, tak długo aż zrozumiesz co robisz i będziesz wstanie sam wybrać pojedyncze aktywa, spółki.