Wpis z mikrobloga

Postanowilem na #hp 255 g9 zainstalować sobie #linux mint mój ulubiony cynamon (na pc obok windows tez go mam xd)w sumie na pc windows jest wirtualizowany xd....ale mniejsza o to

Uwazałem że na Windows laptop krótko trzyma...
ale widzę że chyba nie będzie lepiej, zobaczymy jak wrzucę TLP po instalacji - po resecie jeszcze secure boot wyłączę)

Mamko boska...a ja narzekałem na lapka z huawei (D14 z prockiem ryz7)
KaluHeHe - Postanowilem na #hp 255 g9 zainstalować sobie #linux mint mój ulubiony cyn...

źródło: Screenshot from 2024-02-10 18-35-21

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@KaluHeHe: jaki procek? Ma dedykowana kartę graficzną? (jeśli tak możesz ją całkowicie wyłączyć i to zwiększy czas pracy na baterii).
Btw długo pracujące laptopy na baterii to intele i amd z litera U na końcu
  • Odpowiedz
  • 0
255 g9


@rtp_diov: HP 255 G9 Ryzen 5-5625U/16GB/1TB/Win11
GPU: Vega 7 @Bombonier to nowość =C
na starym Huwei D14 któy siotra mi zbiła matrycę (ałą) - Windows 10/Lionux MInt chyba 18. Mint na TLP trzymał lepiej zdecydowanie o jakieś 30%
Wychodzi że Windows 11 trzyma tak
  • Odpowiedz
@KaluHeHe: Mint to podobna kobyła jak Windows. Poducz się Linuxa, postaw Debiana, i albo przy instalacji wybierz XFCE albo idź na całość, zainstaluj Debiana bez DE, i z konsoli zainstaluj jakiś WM, np. i3, do tego PulseAudio/PipeWire i wtedy będziesz miał w miarę minimalistyczną instalkę.

Linux to nie Windows. Do tego trzeba trochę autyzmu żeby osiągnąć coś lepszego. xD
  • Odpowiedz
  • 0
Mint to podobna kobyła jak Windows


@supra107: Autystycznym system za to jest Ubuntu,a kobyła większa niż Windows..>XD, ile to k...wa ramu wpie...la ;]
a autyzm kolosalny, ja autoyzmu nie mam...po prosty zrezyguje z linucha w lapku....

ale spróboję Debiana z i3 ;] kiedyś była taka dsytrubucja debiana że miała postawowe rzeczy, buutowała się kilka sekund a na pulpicie był plik - server czy desktop coś jak minilinux, na laptokie siorki to wrzuciłem bo miała 1rdzeniowy
  • Odpowiedz
@KaluHeHe: Tyle że i3, dwm i inne menedżery okien to trochę inna bajka. Nie ma panelu sterowania, nie ma menu start, nie ma pulpitu, standardowo nie ma pływających okienek a wszystko robi się klawiaturą. Także przygotuj się na wyzwanie i nowe doświadczenie.

Całkiem inny koncept, wymaga trochę pracy aby zainstalować, skonfigurować i się przyzwyczaić, ale jest to pewien atut względem Windowsa. Chcesz aby system służył tylko do odpalania softu. bez
  • Odpowiedz
Linux to nie Windows. Do tego trzeba trochę autyzmu żeby osiągnąć coś lepszego. xD


@supra107: Autyzmu mam tyle, ze starczy dla trzech a w Linuxie ledwo co umiem zrobic. Jakby był konkurs na przegrywa to miałbym drugie miejsce.
  • Odpowiedz
@Bombonier: Ja też ledwo co potrafię, ale im dłużej bawię się Linuxem, czy to pod VMką czy to na domowym serwerze, to tym bardziej się w niego wczuwam.

Niestety ale Linux = konsola, bo taka jest jego prawdziwa natura. GUI na Linuxie to atrapa, więc trzeba uczyć się na konsoli. I Linux =/= Windows, inny system, inne możliwości, inne zastosowania. Do codziennego użytkowania na pingwina bym się nie przeniósł, ale
  • Odpowiedz