Wpis z mikrobloga

#firma #dzialalnoscgospodarcza #b2b #podatki

Kojarzę, że można wrzucić w koszty bodajże do 5 lat wstecz. Mam mieszkanie na wynajem w ramach firmy. W tamtym roku bylem na ryczałcie. W tym roku jestem na liniowce i zastanawiam się czy moge wrzucić czynsz z zeszłego roku w koszty w tym roku? Brzmi dziwnie gdyby to było możliwe, bo można by lecieć długo na ryczałcie i co kilka lat przejść na liniowkę i zerować zysk zebranymi kosztami :D Ale czy faktycznie to zabronione?
  • 6
  • Odpowiedz
@joffie: no można że robisz wszystkie zakupu na 3 lata w przód a potem przez 3 lata nic nie kupujesz:P
Z drogimi rzeczami jest limit amortyzacji czyli nie wolno ci władować w koszty odrazu całości tylko np 1/60 miesięcznie
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1 tutaj konkretny przykład jest taki, że w tym roku jestem na liniówce i się zastanawiam czy nie wrzucić całego czynszu, który płaciłem za mieszkanie wynajmowane (w sensie wynajmuje je na pokoje, w ramach firmy) z ostatnich 2 latach i tak sobie zrobić ok. 18000 kosztów.Tak, aby później za rok przechodząc na ryczałt (bo dużo kosztów na codzień nie mam) znowu sobie pobyć na ryczałcie, pozbierać 2-3 lata kosztów i cyk na
  • Odpowiedz
@joffie: koszty księgujesz w roku w którym je poniosłeś, jeśli np dziś ktoś ci wystawi fakture za 2 lata to powinieneś robić ją na 2 lata proporcjonalnie. Czyli np w grudniu możesz zaksięgowac fakturę z pażdzienrika a nie możesz juz w styczniu bo to już kolejny rok podatkowy. Przy VAT licza sie okresy rozliczeniowe, księgujesz:
-w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (w przypadku rozliczania kwartalnie) lub
-w jednym z trzech
  • Odpowiedz