Wpis z mikrobloga

#eu3 #europauniversalis #wielkabrytania

czy wojna z Ming ma szanse powodzenia? chciałbym wyciągnąć od nich trochę kasy i prowincję Makao

ich armia to ponad 100 tys. ludzi, ja na ich teren mogę przerzucić najwyżej 30 tys.

są bardzo słabi technologicznie i mają inflację z 15%

w ogóle to nie rozumiem tej gry

kolonie powinny przynosić znaczne zyski, tymczasem mi dają z 10 dukatów i mam 30% mniejszy przychód roczny niż Burgundia czy Kastylia...

albo np. kopalnie złota - nic mi kompletnie nie dają a mam ich sporo, podczas gdy w realnym świecie były źródłem ogromnego bogactwa

rok 1540
  • 22
@TedUnabomber666: nie mam środków na wojnę z całą Europą :/ @Roobi: ja mam 3 razy wiecej prowincji niż oni, w tym dużo kolonialnych dóbr typu bawełna kawa czy cukier, o przynajmniej 5 bogatych w złoto prowincjach nie wspominając...
@Aureos: Przed 25/30 LT nie rzucaj się na Minga.

Pisałem to raz, ale napiszę kolejny: NIE ATAKUJ BEZ CB! #!$%@?! To jest sensowne tylko, jeśli zysk jest olbrzymi. Ile razy atakowałeś bez CB? 3 razy? 4? To już jest 8 straty staba. 48 tysięcy - tyle kosztował Cie (samej gotówki) fakt, że postanowiłeś atakować bez CB.

Dwa, Twoja sytuacja wewnętrzna woła o pomstę do nieba. Sama pożyczka zżera Ci 40 dukatów/rok.
@Aureos: obczaiłem ten save na chiny się nie szykuj ogólnie narazie zapomnij o militarnej ekspansji. Zmieniaj religie w prowincjach ogarnij nikczemność [infamy] buduj różne budynki taxy itp Z tego co widziałem to masz problemy z buntami a bunty chyba nikczemność podbija. Wyślij więcej kupców szczególnie jak masz szanse na poziomie 70% Zapomniałem ci powiedzieć że jak podbijasz meksyk i inków [ jeszcze jednym bogatym państem jest chyba afrykański kraj ze złotem
@KtosMiZajalNickElas: bez CB wojne prowadziłem może z raz przez całą grę :P Indie atakowałem dzięki sojuszowi z Malezją tymczasowemu

dzięki tej doktrynie pamiętam że zaatakowałem Maroko a to Islam przeciez :D bo miałem ją ale w pewnym momencie zmieniłem na quest to the new world, no chyba że coś źle pamiętam

co do nawracania to pewnie masz racje, od poczatku gry nie wysłałem nawet jednego misjonarza :/

co do COT w
@Aureos: Maroko mogłeś zaatakować dzięki CB Holy War, które nie jest zależne od doktryn i trwa gdzieś do ~1650. Wtedy za to odblokowuje sie CB nacjonalizm (prowy z tą samą kulturą) i Imperializm (przy odpowiednim rządzie - CB na wszystko)

Dokładnie :P embarga tylko na właścicieli COTów którzy Ci teren kradną, starczy.
@KtosMiZajalNickElas: ten save który mi przesłałeś jest z 1520

ale i tak robi wrazenie, na oko mam o połowę więcej prowincji a zarabiam 80 dukatów mniej

ten suwak produkcji przesunięty na maksa to jakiś ciekawy trik? warto tak robić?
@Aureos: To wybacz, musiałem pomylić savey xD ale możesz obczaić o co chodzi :P

Ogólnie jak już Ci pisałem - mintowanie się nie opłaca (pakowanie kasy do skarbca), lepiej jechać na rocznym (choćby i tnąc wydatki). Za to hipertechowanie (czyli suwak na maksa w prawo) jest skuteczniejsze niż równomierny rozwój. Jeśli do czterech techów potrzebujesz łącznie 4k a masz łącznie 1k/rok zysku w techy, to żeby wrzucić wszystkie naraz potrzebujesz 4