Wpis z mikrobloga

Siemka, sprawa jest bo nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi w internetach.
Sąd orzekł wobec mnie zakaz prowadzenia pojazdów kat. A - nie wszystkich pojazdów mechanicznych tylko tej konkret kategorii.
Można jeździć skuterem/motorowerem na "dowód"? do 50cc i tak dalej. Jestem na tyle stary, że nie potrzebuje AM.
Na logikę wydaje się, że tak, bo to już nie motocykle, a zakazy dotyczą rodzaju pojazdów.
Pozdrawiam.
#prawo
#prawojazdy
#motocykle
  • 20
@puczipucko123: to jest ciekawy temat i pewna luka w prawie. Też kiedyś miałem rozkminę nad tym czy jeśli komuś nawet zabiorą wszystkie uprawnienia to czy może jeździć na dowód określonymi pojazdami.

Moim zdaniem można, ale równie dobrze mogę bredzić. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@puczipucko123: Zależy od konkretnej treści wyroku. Co do zasady takie wyroki się wydaje, żebyś miał większą karę za recydywę - jazda bez prawka to wykroczenie, a złamanie zakazu sądowego to już przestępstwo. W zależności od brzmienia wyroku mógłbyś dalej jeździć nawet na A2, jeśli sąd nie odebrał tych uprawnień. Za to jakby znowu cię złapali na hayce to dostałbyś ograniczenie wolności.
Za to urząd może robić problemy z wydaniem prawka (o
@Krupier: To nie jest żadna luka, tylko racjonalne działanie.
Jeśli sąd uzna, że twoje czyny oznaczają, że sprawiasz wystarczająco duże zagrożenie, to daje zakaz na wszystkie pojazdy.
Puczipucko jechał bez uprawnień kategorią, której nie miał. Sąd dał mu karęm która spełnia funkcję represyjną - nie może w czasie obowiązywania zakazu robić prawka na A i prewencyjną - jak będzie dalej jeździł to mogą go posadzić.
Ma to sens, zwłaszcza jeżeli faktycznie
@Shuwaks: czyli - według ciebie również pojazdami "na dowód" typu skuter, motorower - mogę się poruszać?
Dokładnie tak jest uzasadniony wyrok, - kategoria A, niska szkodliwość (czy może inaczej, nie doszło do zdarzenia, to było traktowane jak jazda bez uprawnień/prawka) + pierwszy wybryk dlatego dość łagodnie mnie potraktował.
czyli - według ciebie również pojazdami "na dowód" typu skuter, motorower - mogę się poruszać?


@puczipucko123: co do jazdy skuterem na dowód, szybkie przypomnienie:

Takie uprawnienia mają osoby, które ukończyły 18 lat przed 19. stycznia 2013 r.


po tym zrobiłem też szybki research na google:

Sądowy zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi, często wydawany po jeździe w stanie nietrzeźwości, całkowicie uniemożliwia korzystanie z pojazdów silnikowych na drogach publicznych. To nie to samo,
@MrDracek: tu prawo jazdy nie zostało zatrzymane a został wydany zakaz na "kategorię A". Nie na wszystkie pojazdy silnikowe. I dlatego pojawia się moje pytanie. Bo na B mogę jeździć, zakaz tego nie obejmuje, czy tam C. Ale mnie ten motorower interesuje bo taki posiadam, a samchodu nie.
@puczipucko123: kolejne szybkie google:

A co jeżeli Autor posiadał tylko uprawnienia kat. A (zakładając, że sąd nałożył zakaz kierowania pojazdami adekwatnymi do kat. A)? Kat. A uprawnia do kierowania pojazdami dla kat AM, np. motorowerem. Wycofanie uprawnień = zakaz prowadzenia motoroweru i czterokołowca lekkiego?


No tak, masz rację. Ustawa mówi:

"Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

...

kategorii A:

a) motocyklem,

b) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;"

A
@puczipucko123: tylko jeszcze raz wspomnę, że jeżeli AM jest tylko na motorowery, to czemu robiąc prawo jazdy na kategorię A obecnie wypełniana jest informacja o AM? W ogóle zacznijmy od tego, że AM zawiera w sobie w teorii literkę A.

Do tego zauważ, że wszystkie artykuły, które przytoczyłeś mówią o zakazie prowadzenia pojazdów z kategorii B, co nie pokrywa się z Twoim problemem.
@MrDracek: bo oprócz tego jednego z forum który przytoczyłeś nie ma żadnych informacji o takich sytuacjach albo przynajmniej ja nie znalazłem i stąd pojawiły się moje zagwozdki. Nie wiem jakie znaczenie ma wypełnienie rubryki na plastiku - ale B nadaje identyczne prawo do AM co A. Ciekawe w ogóle czy przeciętny policmajster z drogówki byłby w stanie to zinterpretować - czy w razie kontroli ich system jakoś prowadzi?