Wpis z mikrobloga

Wyobraź sobie, że rodzisz się w tym samym roku co mój dziadek - 1898. Przed Tobą dwie wojny światowe, wcześniej zabór rosyjski, a jakby było tego mało komunizm w Polsce.

Masz kilka lat, gdy idziesz do szkoły, nie możesz rozmawiać po polsku, przed lekcjami śpiewasz carski hymn, piszesz cyrylicą. Masz 16 lat gdy wybuchła I wojna światowa, na szczęście za mało aby być wysłanym w carskich zdemoralizowanych oddziałach na front, ale wcale nie oznacza to sielanki. Wielka Wojna w na ziemiach polskich oznaczała głód i niewiarygodne zniszczenia, później epidemię grypy, która zabijała milionami. Gdy masz lat 22 wybucha wojna z bolszewikami i zgłaszasz się do wojska, opowiadasz później wnukom o starciach pod Włocławkiem. W przeciwieństwie do dzisiejszych dzieci czy dzieci z tego zdjęcia, to fotografia w mundurze z roku 1920 była pierwszym zdjęciem mojego dziadka.
Później czasy II Rzeczypospolitej i kryzys, który nie ominął Polski, następnie II wojna światowa, gdzie trzeba przetrwać z szóstką dzieci. W partyzantce są Twoi krewni, Ty musisz walczyć o to aby Twoje pięć córek i syn przeżyli. To się udaje, choć mój tata jako dziecko widział niejedną śmierć z ręki Niemców. Na szczęście jedyne co go dotknęło to skopanie przez Hitlerjugend, gdy miał 6 lat.

Między 1939, a 1945 rokiem ginie 6 milionów obywateli przedwojennej Polski, zniszczenia kraju są katastrofalne. Ale to nic, bo gdy wojna dobiega końca masz 47 lat i kolejnych 45 będą upływać pod rządami komunizmu. Na dzień dobry w „wyzwolonej Polsce” ubecja prześladuje Twoją rodzinę i wywłaszcza bo brat jest nadal w lesie w NSZ. Dopiero w roku 1989 Polska jest wolna.

Choć to wręcz niewiarygodne dla większości z Was, mój dziadek urodził się jeszcze w XIX wieku, a ja miałem okazję z nim rozmawiać jeszcze jako nastolatek. Żył 97 lat.

Jak już doczytałeś do końca, zapraszam Cię do subskrypcji mojego kanału na YT

#przemyslenia #historia #historiajednejfotografii #polska #polityka #gimbynieznajo #nostalgia #qualitycontent #truestory #czytajzwykopem
Historia_Podcast - Wyobraź sobie, że rodzisz się w tym samym roku co mój dziadek - 18...

źródło: Dzieci lata 20

Pobierz
  • 7
@Historia_Podcast zawsze mnie zastanawia jak ci ludzie przeżyli kiedyś. W sensie jak miałbym śpiewać jakiś carski hymnu to by mnie #!$%@? strzelił i chyba prędzej bym padł na zawał niż od kuli.