Wpis z mikrobloga

@Italodisco: dałem nie, ale to w sumie zależy od zarobków. Przy minimalnej krajowej nie, ale przy 100k miesięcznie to nadal ponad 50k miesięcznie na przeżycie ()
@sirgorn: 44% to dużo za dużo. Brak marginesu na cokolwiek, poślizgniesz się na chodniku - wybijesz zęby, to nie miałbyś na stomatologa. Nie mówiąc już o jakichkolwiek grubszych tematach czy nadpłatach kredytu.
@Italodisco: zależy ile to netto by wynosiło - jeśli żona przynosi 15k i mąż 15k, to mamy 30k, przy 44% byłoby 13,2k raty, czyli nadal 17k rozporządzalnego dochodu. W sytuacji, gdy ktoś tyle zarabia i nie żył na zasadzie, że jak pojawia się podwyżka, to od razu trzeba zacząć konsumować tak, aby ją przejeść - sytuacja jest finansowo komfortowa.
@Italodisco: to już gorzej. Dużo zależy od tego, jakie macie koszty życia, ale ja już bym w to nie wchodził - podstawa przy kredycie hipotecznym to możliwość tworzenia poduszki finansowej i nadpłacania. Bez nadpłacania finalnie bank złupi Cię nawet na trzykrotność pożyczonej kwoty. No i jeszcze Wasza obecna sytuacja mieszkaniowa - jeśli najmujecie, to wywalacie pieniądze w błoto i jest to mocny, dodatkowy argument do zapożyczenia się nawet na granicy utrzymania
Czy bralibyście kredyt, jeśli jego rata stanowiłaby 44% sumy pensji netto waszych i żony?

@Italodisco:

Za mało danych, zeby odpowiedziec.

Na ile lat?
Jakie oprocentowanie? Zmienne / stałe? Jakiej wysokosci?
@Italodisco 44% sam kredyt. A do tego czynsze internety telefony netflixy i wbijasz na więcej niż 50% kosztów stałych. Jak dla mnie niedopuszczalna sytuacja, ale ja nie umiem żyć skromnie na codzień.
@Italodisco: Jeśli kwota jaką płacisz teraz za wynajem + to co udaje Ci się odłożyć co miesiąc >= rata kredytu, to ja bym brał. Jeśli jednak co miesiąc musiałbyś zaciskać pasa, żeby uzbierać na ratę, to lepiej sobie odpuścić taki kredyt lub kupić coś tańszego. Warto też przygotować sobie poduszkę finansową, która w razie chwilowych problemów pozwoli zachować płynność finansową.

@Italodisco:
Kolejne pytania.
Jak wygladaja branze w których pracujecie, czy latwo zmienic prace? Jak wyglada perspektywa awansu / otrzymania podwyzki w najblizszych latach? Czy jest ryzyko nieznalezienia pracy z podobnymi lub wyzszymi zarobkami po jej utracie?

oprocentowanie zmienne 8,81%


Jaka marża?
  • 0
@Dentka7 jeśli chodzi o pracę to mamy te same stanowiska, raczej nie ma problemu ze znalezieniem nowej firmy, aczkolwiek też nie ma za dużych perspektyw na znaczące zwiększenie wypłaty.
@Italodisco:

Podsumowujac:
- kredyt na 30 lat - MINUS - to jest praktycznie maksymalny okres na jaki możesz wziac kredyt, w zasadzie od poczatku nie dajesz sobie mozliwosci na wydluzenie okresu kredytowania i obnizenia miesiecznej raty, gdyby podwinela Ci sie noga
- oprocentowanie zmienne 8,81% - PLUS - mamy bardzo wysokie stopy procentowe, wiec jak tylko spadna stopy to spadnie oprocentowanie kredytu, a co za tym idzie spadnie Ci rata (a