Wpis z mikrobloga

Od czasu gdy nastąpiła u mnie stenoza kręgosłupa lędźwiowego, ćwiczę sobie ćwiczenia od fizjo w domu. Poprzeczny + przysiad, martwy, bułgar, woodchop, martwy jednonóż czyli jaskółka.
Odkąd dowiedziałem się, na własnej skórze JAK #!$%@? MAŁE zmiany w technice ruchu, robią efekt a jakie regres - to się zastanawiam jak ćwiczą te wszystkie czady i oskarki na siłowniach.
1. To jest niemożliwe, żeby ludzie którzy nie mieli doświadczenia z jakimś długotrwałym wieloletnim urazem (np. zwyrodnienie) mieli pojęcie o tym. Czy serio byłoby tak, że te wszystkie czadziki którym los dał geny i szybko i łatwo budują masę mięśniową (gdzie siłownia to często za młodego hehe zainteresowanie z kumplami) narobili sobie problemów, ćwicząc bez tej konkretnej wiedzy przy nauce pracy z jakimś porażonym miejscem w ciele, gdzie się patrzy na każdy najdrobniejszy ruch - o tym jak małe zmiany ruchów powodują zmiany w efekcie a przede wszystkim w nie robieniu sobie krzywdy? Czy możliwe jest to, że mięśnie które na budowali, jakoś maskują problemy które normalnie przy mniejszej maskulaturze a zarazem sile do trzymania całego ciała, wyszłyby już dawno?
2. Kwestia mobilności, czucia tych mięśni. Jak rozumiem, każdy człowiek jest obdarzony losową, odpowiednią dla jego genów zdolnością czucia mięśni tj. napinania danych partii? To też jedni lepiej się odnajdują w sporcie czy tańcu a inni nie i też pewnie jest wentylem bezpieczeństwa dla ludzi którzy ćwiczą na siłowniach?

Bo tu nie mówię o ludziach którzy mają #!$%@?ą technikę - takich powinni wyganiać dla ich zdrowia z siłowni. Mówię o ludziach co nie mają techniki #!$%@?, perfekcyjnej - a nie są w stanie jej czuć bo ich jeszcze nic nie boli jak nie mają.
#pytanie #silownia #zdrowie #fizjoterapia #kregoslup
  • 4
@interpenetrate: problem jest taki że dobra technika która jest pojęciem bardzo szerokim nie gwarantuje braku kontuzji. To jeden z właściwie tych mniejszych czynników i inne faktory są o wiele większe. I to co zaznaczyłem na początku czyli pojęcie samej techniki i to jak ma wyglądać jej szerokie teraz dostałeś jakiego olśnienia ale za kolejne x lat jak będziesz trenował zobaczysz jak bardzo sobie to uprościłeś. W skrócie totalnie krzywo i garbem