Wpis z mikrobloga

Wykopki jak słyszą, że zostanie wprowadzony podatek katastralny to dostają kociokwiku.
A tymczasem podatek katastralny zwiększyłby dostępność mieszkań, bo skończyłoby się trzymanie gruntów ornych w miastach bo przecież za dwa lata wzrośnie przecież to po co sprzedawać.
Albo zamieszkiwanie w domku jednorodzinnym pośród bloków, bo dziadek po wojnie zajął go we wsi kilometr od miasta. Sprzedaj pod budowę bloków, kup domek na wsi albo mieszkanie w mieście a nie blokujesz grunty innym.
Albo płacenie takich samych podatków przez właściciela mieszkania 50m na złotej 44 i przez rodzinę w mieszkaniu 50 w bloku z wielkiej płyty.
#mieszkanie #budownictwo #takaprawda
  • 30
@volodia: A ty myślisz, że kto zapłaci ten podatek właściciel mieszkania czy wynajmujący? Oczywiste jest, że wynajmujący. Pomyśl tak masz mieszkanie i wynajmujesz je za 1000zł, teraz dodają ci podatek 200zł za to mieszkanie to co zrobisz:
1. Zostawię koszt wynajmu 1000zł i zwyczajnie będę zarabiał tylko 800zł
2. Podniosę koszt wynajmu do 1200zł + podatek od zwiększenia dochodu i wychodzę na zero
3. Podniosę koszt wynajmu do 1300zł + podatek
@volodia:

@lobo jakie podniesienie. Jednym wzrośnie, innym spadnie.

No to powiedz komu niby miałoby spaść? Serio jak dochodzi nowy podatek to każdy nim objęty właściciel który wynajmuje podniesie czynsz i tyle, nie ma innej opcji.
@volodia: Ależ przecież to nie zmniejszy podatku który właściciel płaci tylko zapłaci mniejszy dodatkowy. No i pomijasz kolejną kwestie, jeżeli byłoby tak, że część miałaby płacić nowy podatek, a część nie to cenę za wynajem podniosą wszyscy bo zwyczajnie będą mogli.
@volodia: No to dalej nie ma opcji aby zmniejszył koszty wynajmu, szczególnie że nawet nie znamy jaka byłaby potencjalna stawka. W tym momencie maks podatku to koło 1.15zł/m2 mieszkalnej powierzchni czyli 100m2 mieszkanie to 115zł/rocznie. Załóżmy optymistycznie, że ten podatek to będzie mniej niż najniższa stawka w Niemczech czyli 0.25% (średnio w europie to jest powyżej 1%) aby mniej za to mieszkanie zapłacić musiałoby być warte mieszkanie 46000zł co jest absolutnie
@lobo:

średnio w europie to jest powyżej 1%


Skąd te dane? Nie zawsze obliczanie podatku jest takie proste, każdy kraj ma swoją regułę. Ja za dom warty ~350k€ place 540€ rocznie, więc nie wiem co taki kataster ma zmienić
@lobo:

Na wprowadzenie podatku katastralnego zdecydowały się m.in. Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia, Francja, Belgia, Hiszpania, Szwecja, Łotwa, czy nasi sąsiedzi Litwini. Podatek katastralny naliczany jest inaczej w poszczególnych krajach, a jego średnia wartość waha się między 0,5 do nawet 2% od wartości nieruchomości.


A mi jakoś dużo mniej wychodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Biorą do tych artykułów jakieś procenty bez znajomości prawa podatkowego w danym kraju
@PiotrFr: Bo to jest średnia w krajach europejskich, zwyczajnie ty masz 0.15% ktoś w Berlinie będzie miał przykładowo 2%. Faktem jest, że aby podatek katastralny nie był droższy niż podatek od nieruchomości musiałby być ekstremalnie mały, znacznie niższy niż w innych europejskich krajach.
@lobo: tak samo w Niemczech są różne w landach

kwoty podatku wahają się od 0,26% do 1%


Poza tym są możliwe różne ulgi, odliczenia itp. Bez znajomości tego wszystkiego ciężko porównywać
@PiotrFr: Ale ja nawet nie próbuję porównywać, wziąłem przykładową wartość która była określona jako najniższa niemiecka i tyle aby móc pokazać absurd założeń, że to obniży koszty wynajmu. Serio nie wiadomo ile miałby wynosić kataster w Polsce, ale zwyczajnie nie ma opcji aby tak jak napisał @volodia aby ktoś miał dzięki niemu zapłacić mniejszy podatek.

Prawda jest taka, że wprowadzenie tego podatku zwyczajnie podniesie koszty wynajmu i koszty posiadania domu/mieszkania dla
@lobo będzie tyle ile społeczeństwo w wyborach samorządowych uzna za słuszne lub tyle ile ustawodawca uzna za próg maksymalny jak w przypadku podatku od powierzchni. Ja nie mówię, że ceny najmu spadną. Ja mówię, że katastralny należy ustawić na takim poziomie, żeby zastąpił wpływy z podatku od powierzchni. I jednym podatek wzrośnie, innym spadnie. Całościowo zostanie taki sam.