Wpis z mikrobloga

Wróciłem na siłownię po dłuższej przerwie, wszystko fajnie, po 3 tygodniach pierwszy raz pękło 100 kg w wyciskaniu leżąc, michę jako tako trzymam, wszystko idzie w dobrą stronę, mam jednak pewien dylemat.

Zawsze robiłem trening typowo kulturystyczny na siłowni, oraz cardio w formie muay thai. Sportów walki już nie trenuję kilka lat, a nie chcę stać się znów dużym klocem bez kondycji i mobilności. W dodatku w tym roku zamierzam zdobyć kilka wymagających szczytów #gory i potrzebna mi do tego potężna wytrzymałość siłowa, z drugiej strony moim celem na siłowni jest masa (z 90 kg docelowo na 110), oraz poprawienie wyniku w wyciskaniu.

Mój trening, to 3x w tygodniu FBW. Zestaw ćwiczeń A B. Ćwiczę wg schematu: A,B,A,B,A... Zestaw A jest tak ułożony, że klata dostaje mocny wycisk, B jest bardziej zrównoważony. Ćwiczenia głównie złożone, na wolnych ciężarach. Zamierzam do tego dorzucić jakieś ćwiczenia funkcjonalne, typu machanie ketlami, bieżnię. Raz w tygodniu chciałbym robić trening na wytrzymałość siłową nóg, podpatrzony u chłopaków aspirujących do wojsk specjalnych, który polega na zrobieniu 1000 półprzysiadów, oraz 200 wykrokach z połową masy swojego ciała. Wszystko rozbite na 10 serii. Zajmie to sporo czasu.

Nie wiem jak to wszystko pogodzić, jak upchnąć w trzech jednostkach treningowych i w jakiej kolejności robić te ćwiczenia: czy najpierw siłowo, potem wytrzymałość, czy rozbijać to na osobne dni, czy poświęcić dodatkowy czwarty dzień na ten #!$%@? trening z przysiadami i czy z tego powodu mogę sobie odpuścić robienie nóg podczas części siłowej?

Może ktoś stał przed podobnym dylematem i udało mu się go rozwiązać w jakiś ludzki sposób? Będę wdzięczny za wszelkie porady :)

#silownia #mirkokoksy #mikrokoksy #himalaizm
#gory
  • 9
  • Odpowiedz
@Randy_the_Ram: trening wytrzymałość i siłowy musi być rozdzielony. Dwa że do chodzeniu po górach potrzebujesz również wydolności tlenowej a przesiadamy i wykrokami jej nie zbudujesz. Ludzie którzy biegają po górach duża część swojego treningu opierają na zwykłych płaskich biegach.
  • Odpowiedz
@Kibix: Dzięki za odpowiedź. Dlaczego powinien być rozdzielony? Na czym opierasz swoją tezę? Nie neguję tego co piszesz, ale wydaje mi się, że po treningu wrzucenie bieżni, albo jakiegoś machania ketlami, nie powinno nieść za sobą żadnych negatywnych konsekwencji.

Natomiast co do biegania, to robię to i stopniowo progresuje. Jednak docelowo chciałbym budować kondycję w inny sposób niż na bieżni, a biegać tylko żeby utrzymywać ogólną sprawność nóg.
  • Odpowiedz
@Randy_the_Ram: Na tym że robili parę badań na ten temat i wychodziło że trening wytrzymałości i siłowy jeżeli się go połączy to jeden wpływa mocno na drugi. Obniżasz swój progres głownie w silę trenując razem.
Wydolność tlenową musisz trenować przy niskim pulsie a wysiłek musi być długotrwały: bieganie/rower/orbitrek/wioślarz itp
  • Odpowiedz