Wpis z mikrobloga

2.5 roku temu zlikwidowałem JDG w czasie, kiedy miałem jeszcze preferencyjny ZUS. Teraz od nowa ją rejestruję. Czy mogę mieć jeszcze kilka miesięcy tego preferencyjnego ZUSu, który "został" mi po poprzednim JDG, czy po zamknięciu firmy to przepada i od razu wskakuję na pełny? Wiecie może, jak to jest? Bo sam być może jestem za głupi i nie potrafię tego znaleźć.

#prawo #zus #pracait #b2b #jdg #jednoosobowadzialalnosc #firma
  • 3
@zmarnowany_czas: dobra, jestem debilem i odpowiem sam sobie, ale wpis zostawie. Preferencyjny ZUS nie przysługuje:

Należy jednak podkreślić, że preferencyjny ZUS nie przysługuje wszystkim. Osoby pragnące założyć firmę po raz drugi muszą wiedzieć, że zgodnie z zapisem w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, z preferencyjnej stawki ZUS mogą skorzystać jedynie te osoby, które w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, nie prowadziły działalności pozarolniczej. Oznacza to
@zmarnowany_czas: Nie możesz, 5 lat przerwy w prowadzeniu JDG aby odzyskac prawo do ulg
Nawet jakbyś po miesiącu od staru zlikwidował JDG i otworzył ponownie po poł roku to tez startujesz z pelnym ZUSem

Jedyne co możesz to ZUS Plus czyl izmniejszenie podstawy na podstawie dochodu ale to chyba nie od startu, tylko najpier trzeba jakiś dochód mieć zeby określic ile się należy