Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci kuzwa pomóżcie bo od 2 tygodni nie mogę spać - podpisałem rezerwację - chata 80m2 za milion i wkład 20% w dość dobrej lokalizacji miasto 500k mieszkańców i muszę finalnie wysłać wniosek o kredyt. Zarobki 24k na rękę rodzina 2+1. Po opłaceni ewentualnego kredytu, auta, żłobków i innych czynszów zostałoby ok. 13k na jedzenie i oszczędności. Z tym że teraz mieszkamy w 2pokojowm (48metrow) mieszkaniu rodziców żony, a oni już swoje lata też mają i mogliby wynająć (żona i ja pracujemy zdalnie trochę jobla idzie dostać). Wiem że marudze jak debil bo 90% ludzi w tym kraju ma gorzej ale #!$%@? się w kredyt 5k i 60k samych rocznie odsetek trochę mnie jednak stresuje. Lepiej siedzieć w małym (ew dorzucić coś teściom) i pozbierać hajsu jeszcze czy brać? Troche też rozterki #programista15k

brac czy czekac

  • bralbym 79.1% (186)
  • czekam 20.9% (49)

Oddanych głosów: 235

  • 35
@fenbekus no plan jest taki że zaczniemy nadpłacać tak żeby ten kapitał stopniał szybciej i rata doszła do sensownego poziomu jak najszybciej, potem już pewnie hajs w skrócenie okresu kredytowania. Chatę trzeba wykończyć (bo stan deweloperski) ale na to hajs jest odłożony - najwyżej poczekamy z niektórymi rzeczami które chcemy kupić do mieszkania i nadpłacimy więcej szybciej. Ale ogólnie fakt jak się patrzy na pierwsze lata to hajs idzie w kibel.
mordo ale wiesz co to agresywna nadpłata raty? jak zarabiasz 24k i masz ratę 5k to nadpłacaj 10k miesięcznie! Nie ma lepszej formy inwestycji

Zobacz - bez nadpłaty masz 800k kredytu + 1,3 mln zapłacisz BANKOWI przed 30 lat! To czyste złodziejstwo

Z ratą 5k + nadpłata 10k spłacasz 800k kredytu + 178k dla banku w zaledwie 62 miesiące czyli 5 lat +/-!!!

AGRESYWNA NADPŁATA RATY
nad__czlowiek - mordo ale wiesz co to agresywna nadpłata raty? jak zarabiasz 24k i ma...

źródło: nadplata

Pobierz
Za rok to mieszkanie będzie droższe o 100-200 tysięcy, a z pieniędzmi, które ci zostają po opłaceniu normalnych rachunków i rat możesz nadpłacać, a nadpłacając będziesz z miesiąca na miesiąc dostawał mniejsze raty i w konsekwencji móc więcej nadpłacać.


@lycaon_pictus: błąd, malejąca rata się nie opłaca, opłaca się tylko skrócony okres kredytowania!

Pamiętaj że obecnie RRSO to 8% stąd obecnie rata wyniesie go 5-6k miesięcznie, ale za 2-3 lata być może
nad_czlowiek - >Za rok to mieszkanie będzie droższe o 100-200 tysięcy, a z pieniędzmi...

źródło: nizsza rata

Pobierz
@prezeskuliziemskiej: aż tak bardzo wolisz mieszkanie w centrum od większego metrażu trochę dalej? Przeskok z 50 do 80 nie wydaje się aż taki duży. Szczególnie że i tak bulisz za auto. A pod miastem to już w ogóle byś miał drugie tyle za taką kasę.
błąd, malejąca rata się nie opłaca, opłaca się tylko skrócony okres kredytowania!


Pamiętaj że obecnie RRSO to 8% stąd obecnie rata wyniesie go 5-6k miesięcznie, ale za 2-3 lata być może spadnie inflacja i wtedy RRSO będzie wynosił 3-4% i rata 5-6k stopnieje do ratki 3-4k


@nad__czlowiek: Przecież on się martwi o wysokość raty. Jeśli się martwi wysokością kwoty, to bardziej będzie go interesowało zmniejszenie jej, niż skrócenie okresu spłaty. Po