Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, mam pytanie odnośnie przyłączenia do gazu. Wypełniłem wniosek do PGNiG, został odrzucony ze względu na to, że im się nie opłaca i zaśpiewali mi 18k (netto) za samo doprowadzenie łącza i kawałka rury do skrzyni na płocie. Dodam, że odległość od ostatniego klienta (sąsiada, który jest już od 2 lat podłączony) wynosi około 10 metrów, co według mnie nie jest dużo, to są dosłownie dwie bramy garażowe u nas wzdłuż płotu...

Chciałem zapytać, czy jest jakiś sposób na uzyskanie mniejszej ceny za całą usługę / przyłącze. Wydanie prawie 20k na około 10-metrowy odcinek jest dla mnie nienormalne. Czy według was jest sens bawić się w gaz w takim przypadku, czy lepiej już zamontować pompę ciepła, bo jak widzę, to ceny wyjdą podobne, a może i nawet większe za gaz... Dochodzi jeszcze projekt i doprowadzenie gazu do domu i kupno pieca.

Co do budynku, to jest około 100m2, gdzie w wakacje planuję położyć podłogówkę na 3/4 domu.

Jeżeli macie jakieś opinie na ten temat, to będę wdzięczny.

#dom #remont #pompaciepla #pgnig #ogrzewanie
  • 36
Policz dokładnie moce rozruchowe sprzętów, albo spisz na listę, co masz zasilić i kiedy, a później zapytaj sprzedającego.


@powsinogaszszlaja: agregat nie będzie zasilał sprzętu, on będzie ładował akumulatory, popracuje 2-3h na dobę max
sprzęt będzie zasilał inverter

a później zapytaj sprzedającego. Dobierze ci właściwy.


@powsinogaszszlaja: też potrafię to policzyć( ͡° ͜ʖ ͡°)
dlatego zastanawiam się nad chińczykiem na silnikach diesla z maszyn budowlanych
@Bad_Wolf: Jeżeli masz sprawdzoną firmę, i będziesz miał części do serwisu, możesz spokojnie brać.

agregat nie będzie zasilał sprzętu, on będzie ładował akumulatory, popracuje 2-3h na dobę max


Więc może być na gaz, albo benzynę. Silnik też łatwiej w razie czego wymienić na nowy. Popatrz jeszcze na dopasowanie prądnicy, dlatego podesłałem ci link do Sumery.
@adam-gorski bierz pompę powietrzną i nawet się nie zastanawiaj, dla tego metrażu 5kw wystarczy, tylko zrób 100 procent podłogówke, nie wstawiaj ani jednego grzejnika, będzie chodzić jak ta lala, a zużycie dobowe będzie w zimie ok 20kwh.
Mi pompa nas cały rok zjada 3300 kWh razem z grzaniem wody użytkowej, gaz wcale taniej nie wyjdzie w rachunkach, a wręcz bym powiedział że może i drożej
@Bad_Wolf: Z agregatem to jest tak. Gdy masz firmę budowlaną i używasz ich do pracy, zawsze diesla daje się do prac powyżej 8 godzin pracy ciągłej, poniżej, lub z przerwami benzyna.
Do domu kupuje się na takie paliwo, na jakie masz samochód. Paliwo w zbiorniku agregatu najlepiej wymieniać co kwartał.
Paliwo w zbiorniku agregatu najlepiej wymieniać co kwartał.


@powsinogaszszlaja: B0 jest paliwem bez dodatków, takie jak stosuje wojsko. Czas przechowywania dziesięciolecia¯\(ツ)/¯
tak samo jak lpg

paliwo, na jakie masz samochód.

a jak samochód napędzany kWh( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) ?
a jak samochód napędzany kWh


@Bad_Wolf: Więc takie, które możesz przechować. Nie licz na to, że silnik agregatu zagdaka ci od razu, gdy nie zapewnisz mu obsługi.

Podstawą są przeglądy i serwis zalecany przez producenta - wymiana płynów, rozruchy okresowe, schładzanie. Później dobre paliwo i hula bez problemu.
@eko_zgonus: No tak, chyba zrobię, coraz bardziej jestem do tego przekonany. Na gruntową na razie nie mam funduszy, więc pewnie będzie powietrzna. Niestety, na ten moment nie mogę zrobić 100% podłogówki, bo właśnie w tej 1/4 domu planuję mieszkać na czas założenia podłogówki, więc pewnie w kolejnym roku ta 1/4 domu również zostanie pokryta podłogówką. Będę miał chociaż porównanie, jak to wygląda w takim łączonym systemie z grzejnikami przez rok czasu.
@adam-gorski sens PV może jakiś się znajdzie, zależy czy w ciągu dnia jesteś w domu żeby jak najwięcej autokonsumpcji zrobić.
Tym bardziej, że dają znów dofinansowania + odpis od podatku. Rodzice właśnie zakładają 3.4kWp za 12 koła, z czego 6 będzie dotacji, emeryci więc w domu siedzą to zużyją na bieżąco.
Nie zamykaj się na to bo można założyć w ciekawych pieniądzach i później programować pralkę, zmywarkę, grzanie ciepłej wody nas porę
Dzięki za sugestie z agregatem, ale dopóki nie u mnie przerw w dostawie prądu, to pominę ten temat.


@adam-gorski: to przynajmniej rozdzielnię przygotuj, bo później przerabianie to jest tragedia

Na gruntową na razie nie mam funduszy,


@adam-gorski: pompa nie jest droga (ja zapłaciłem ~20k), cenę robi wymiennik pionowy; natomiast można zrobić poziomy (ja tak mam kosztował jakieś 7k) ale trzeba mieć miejsce na działce bo u mnie wyszło jakieś 200-250m2
@eko_zgonus: No właśnie w wakacje sobie to kalkulowałem. Jestem w domu większość czasu, ale moja autokonsumpcja ogranicza się w większości tylko do pracy na komputerze. Gdybym miał dużą rodzinę, to pewnie jakoś PV by się kalkulowało. Na ten moment nie widzę sensu wydania parunastu tysięcy tylko na moje potrzeby autokonsumpcji. Jedyne, co dużo prądu mi pobiera, to teraz grzanie ciepłej wody i lodówka, i to jest wszystko tak naprawdę. Więc PV
@Bad_Wolf: Okay, to finalnie nie wychodzi drożej od powietrznej patrząc pod kątem opłacalności i zwrotu. Dzięki za sugestie, muszę w takim razie przyjrzeć się dokładniej powietrznej i gruntowej i co lepiej mi się opłaca mi długoterminowo.

A dofinansowanie / zwrot udało Ci się uzyskać, czy zakładałeś jak jeszcze tego nie było?