Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, mam pytanie odnośnie przyłączenia do gazu. Wypełniłem wniosek do PGNiG, został odrzucony ze względu na to, że im się nie opłaca i zaśpiewali mi 18k (netto) za samo doprowadzenie łącza i kawałka rury do skrzyni na płocie. Dodam, że odległość od ostatniego klienta (sąsiada, który jest już od 2 lat podłączony) wynosi około 10 metrów, co według mnie nie jest dużo, to są dosłownie dwie bramy garażowe u nas wzdłuż płotu...

Chciałem zapytać, czy jest jakiś sposób na uzyskanie mniejszej ceny za całą usługę / przyłącze. Wydanie prawie 20k na około 10-metrowy odcinek jest dla mnie nienormalne. Czy według was jest sens bawić się w gaz w takim przypadku, czy lepiej już zamontować pompę ciepła, bo jak widzę, to ceny wyjdą podobne, a może i nawet większe za gaz... Dochodzi jeszcze projekt i doprowadzenie gazu do domu i kupno pieca.

Co do budynku, to jest około 100m2, gdzie w wakacje planuję położyć podłogówkę na 3/4 domu.

Jeżeli macie jakieś opinie na ten temat, to będę wdzięczny.

#dom #remont #pompaciepla #pgnig #ogrzewanie
  • 36
  • Odpowiedz
@adam-gorski: No teraz jest po prostu ciężko z nowymi przyłączami, bo PGNiG jest już na maksa obłożone a przyszłość niepewna, dlatego ci zaśpiewali taką kwotę na zniechęcenie.
  • Odpowiedz
  • 1
@powsinogaszszlaja: Pisać, żeby przyjrzeli się sprawie czy wywarli nacisk na PGNiG o zmniejszenie ceny? Bo szczerze, to nie wiem, jak najlepiej podejść ten temat i co w ogolę mogę ugrać od strony URE. Szczerze to pierwszy raz słyszę o URE, zaraz poczytam dokładniej co można uzyskać, także dzięki za te informacje
  • Odpowiedz
Pisać, żeby przyjrzeli się sprawie


@adam-gorski: PGNiG odrzucając twój wniosek ma obowiązek uzasadnić URE odmowę.
Wystąp do URE z prośbą o udostępnienie uzasadnienia, przesyłając jednocześnie kopię odmowy.

URE prowadzi nadzór nad wszystkimi sprawami.
  • Odpowiedz
@adam-gorski: ciesz się że ci od razu dali zaporową cenę a nie termin na 2027 rok gdzie miesiąc przed terminem umownym wypowiedzili by ci umowę płacąc śmieszną karę umowną a ty byś miał już w chacie cała instalacje gazową

Już tak załatwiali ludzi
  • Odpowiedz
  • 0
@Catmmando: czytając takie coś, to chyba bardziej jednak skłaniam się ku pompie ciepła. Chciałem gaz ogarnąć w tym roku, tzn. żeby przyłącze było już gotowe, ale to też jest pewnie mało prawdopodobne...
  • Odpowiedz
zaśpiewali mi 18k (netto) za samo doprowadzenie łącza


@adam-gorski: za tyle kupisz pompę

planuję położyć podłogówkę na 3/4 domu.


@adam-gorski: 100%, bo będziesz kolejny "co za zło ta pompa"; żadnych grzejników

to co ci zostanie wydaj na lepsze ocieplenie

ja mam dziś np zużycie 6kWh/dzień na domu 275m2(gdzieś 75% w niskiej taryfie), w mrozy ostatnie miałem ok 30kWh

jako zabezpieczenie założę agregat i mogą mnie cmoknąć

agregat zużywa max 300g(ON)/kWh
  • Odpowiedz
gregat zużywa max 300g(ON)/kWh

czyli nawet jakbym został odcięty od sieci to 1000l ON (mauser) wystarczy na rok autonomiczności domu


@Bad_Wolf: Pamiętaj o corocznych przeglądach i wymianie oleju co 50 motogodzin.
Jakiej mocy dajesz agregat?
  • Odpowiedz
Wydanie prawie 20k na około 10-metrowy odcinek jest dla mnie nienormalne


@adam-gorski: Bo to pewnie cena nie za 10 metrów, a (częściowe) sfinansowanie przebudowy instalacji wcześniej. Ciśnienie w sieci musi się zgadzać wszystkim, to nie jest tak, że od gazowni do każdego punktu biegnie rurka 3/4".
  • Odpowiedz
@powsinogaszszlaja: dlatego mam zagwozdkę, ale przeszukałem sobie dostępność i silnik jest montowany też w sprzęcie budowlanym
więc z dostępnością części nie ma problemu
sterowanie mam w du.. jak się zepsuje to wstawię swoje
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: Agregat jest traktowany jako sprzęt budowlany i tak powinien być serwisowany.
Jeżeli wybierzesz dobry, posłuży lata. To ma być awaryjne narzędzie, ale niezawodne.
Apteczkę też trzyma się na wszelki wypadek i używa doraźnie.
Policz dokładnie moce rozruchowe sprzętów, albo spisz na listę, co masz zasilić i kiedy, a później zapytaj sprzedającego. Dobierze ci właściwy.
Może zamiast ropniaka wybierz na gaz propan butan. Dizel jest do pracy ciągłej - taki muł
  • Odpowiedz