Wpis z mikrobloga

Witam wszystkich z tagu
pytanie techniczne ktore ostatnio pojawilo sie u mnie w rodzinie, zmarla bliska mi osoba, 2 osoby dziedzicza mieszkanie wlasnosciowe, ktore w 95r wykup kosztowal 3600zl, zaplacila za to jedna osoba z tych dwoch, patrzac na inflacje obecnie to ponizej 1000zl, jesli patrzec na cene mieszkania wtedy to byl to 1000zl za m2, obecnie 6,5k zl za m2 w tym miejscu

jak rozliczyc kwote 3600zl na wykup zeby bylo sprawiedliwie i zadna ze stron nie poczula sie oszukana

#nieruchomosci
  • 17
  • Odpowiedz
  • 20
@xede Myślisz jak rozliczyć klika stów z 1995r z kimś z rodziny w sytuacji w której dostajesz pół mieszkania. O #!$%@? ale cebula mocno xD założę się, że po cichu naliczasz mamie odsetki za kasę z komunii, żeby musiała Ci oddać więcej xD
  • Odpowiedz
@xede: @dzem_z_rzodkiewki Co to za idiotyczne podejście? Nie ma znaczenia ile wtedy kosztowało - dzisiaj jest to wartość X i przy dziedziczeniu przez 2 osoby każdej z nich należy się po 1/2 X. Bierzecie rzeczoznawcę, on wycenia - i albo jedna osoba spłaca drugą i przejmuje całość nieruchomości albo sprzedajecie je na rynku i dzielicie się kasą po połowie. Proste.

Ale jak wchodzą takie kombinacje z tym że w
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer: nie wiem jak ty ale ja nikomu w rodzinie nie dałbym 4000zł tak o a weź se i nie oddawaj, ta kasa jest do oddania po prostu prywatnie
To że dzielisz kase z nierucha na pół to każdy wie. OP pyta jak rozliczyć pożyczkę w wysokości 3600zł na 95r
  • Odpowiedz
@xede źle sprawdzasz. Porównaj ta wartość 3600 do minimalnego/średniego wynagrodzenia w 1995 i te same dane zastosuj teraz. Czyli jak w 1995 minimalne wynagrodzenie wynosiło ok 300zl a obecnie w 2024 wynosi 4200 to oznacza że kwota ta dziś ma wartość ok: 12*4200 = 50400 zl
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@Dzosz89: nie znasz sytuacji ale juz wszystko wiesz, jebnij sie w leb, mieszkanie nie moje, pytanie bardziej grzecznosciowe, ja dostaje z niego cale 0 zł

@PanKapibara dzieki za rzeczowa odpowiedz, sprawa wyglada tak ze osoby dziedziczace nie chca juz miec dodatkowych kosztow i nie chcialy korzystac z radcy albo kogos innego, do kogo sie z tym udac w takim razie? radca prawny czy ktos inny?

@PfefferWerfer no wlasnie
  • Odpowiedz
@xede: 1800 razy inflacja od daty wykupu. Nie szukaj kwadratowych jaj z proporcjami do zarobków.
W sądzie osoba "poszkodowana" uzyskałaby równiutki uj bo roszczenie jest przedawnione, trzeba było się dogadywać wtedy.
  • Odpowiedz
@xede: Pomijając wszystko inne - zastanawia mnie, w jaki sposób "patrząc na inflację", z 3600zł w 95 roku wyszło "poniżej 1000" dzisiaj. Rozumiem, że można się gdzieś walnąć w przeliczeniu, ale przecież to jest przeciwieństwo inflacji.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@kampaw: ja tez nie, taka kwote dostalem od kogos kogo o to zapytalem, rozumiem ze inflacja zjada hajs ale nie w taki sposob
  • Odpowiedz
@xede: No zjada, ale w sposób dokładnie odwrotny - dawne 3600 to dzisiaj byłoby grubo ponad dychę. Jeśli ktoś ci podał 1000, to warto zastanowić się nad jakością porad od tej osoby.
  • Odpowiedz