Wpis z mikrobloga

W tym tygodniu spłaciłem mój kredyt hipoteczny!

Ciekawostka: prawie 4 lata kredytu na 600 tys zł, łącznie (z ubezpieczeniami na życie i mieszkania) przez ten czas zapłaciłem 680 tys zł. Trochę byłem w szoku, niby wiedziałem jakie są stopu procentowe, widziałem jaką mam ratę, widziałem jak wysoką część tej raty stanowiły odsetki, a nadal jestem zdziwiony, że przez ten stosunkowo krótki czas do kredytu dopłaciłem aż 80 tys. Teraz jak sobie to tak podliczyłem, to żałuję, że nie cisnąłem mocniej, bo była opcja spłacić to szybciej.

#nieruchomosci #kredythipoteczny #chwalesie #programista15k
pastarri - W tym tygodniu spłaciłem mój kredyt hipoteczny! 

Ciekawostka: prawie 4 la...

źródło: PHOTO-2024-01-22-12-26-50

Pobierz
  • 104
  • Odpowiedz
a na rynkach finansowych zrobisz znacznie więcej niż te 7%.


@afuera: a na rynkach finansowych zrobisz znacznie więcej niż te 7%.

Jestem w podobnej sytuacji co OP i do tej pory było mi wygodnie, bo mogłem nadwyżki finansowe pakować we wcześniejszą spłatę. Podzielisz się wiedzą, jak robić znacznie więcej niż 7% rocznie? I jakie jest ryzyko?
  • Odpowiedz
  • 3
@Reymont: w tym momencie nie planuję sprzedawać. Może za kilka lat.

680 tysięcy w 4 lata? To ile Ty zarabiasz jak średnio wychodzi że splacales ponad 14 tysięcy miesięcznie?


@DFWAFDS: przez jakiś czas zarabiałem jakieś 500 funtów dziennie. Praca w IT, Java, Cloud, te sprawy.

a o ile Ci wzrosła wartość nieruchomości?

@petrus mniej więcej o 100%, wiem bo deweloper buduje kolejne etapy i ceny są publiczne.

śmierdzi fejkiem, bo
  • Odpowiedz
  • 6
@Goronco: właśnie o to chodzi, że nie nadpłacałem regularnie co miesiąc, tylko dużymi skokami. To był błąd, bo gotówkę miałem, tylko kitrałem i się zastanawiałem co z nią zrobić. Mogłem też spłacić całość wcześniej, ale no, chciałem mieć poduchę finansową.
  • Odpowiedz
@wist: nie ogarniam ludzi tak piszących. Mam nieruch dla siebie, którego wartość wzrosła. Za X lat zamierzam się wyprowadzić z centrum miasta w PL na wioskę nad jeziorem/morzem/oceanem w innym kraju, gdzie ceny tak nie wzrosły. Aby to zrobić, sprzedam swoje obecne mieszkanie. Nawet gdybym przeprowadzał się na wioskę w PL, to ceny tam wzrosły o wiele mniej. Więc oczywiście, że bardzo interesuje mnie wzosrt wartości nieruchomości relatywnie wyższy, niż kolejna
  • Odpowiedz
  • 2
skąd masz statystyki ile zapłaciłeś finalnie? Liczyłeś z przelewów?


@Piotrp7: dokładnie tak, nie było to oczywiste żeby zobaczyć, ale ostatecznie się udało. W sumie nic dziwnego, że nie było to łatwe - nie jest w interesie ING pokazywać ile odsetek im już zapłaciłem.
  • Odpowiedz
@naprawtagi: etfy na s&p500 za ostatnie 10 lat maja stop zwrotu 12% rocznie. Zbudowanie sensownego portfela ręcznie wybierając akcje w tym samym okresie to 30%+ rok do roku i to przy założeniu ze odchylenie standardowe dla rocznych okresów jest zbliżone do indeksu a najgłębszy spadek jest nie mniejszy niż najglebszy spadek dla indeksu.
  • Odpowiedz
@pastarri: Spłaciłem jeden dużo mniejszy niż twój w bodajże w 1,5 roku i znam to uczucie. Niedopisania. Z kolejnym to raczej już tak kolorowo u mnie nie będzie XD Gratki.
  • Odpowiedz
przez jakiś czas zarabiałem jakieś 500 funtów dziennie. Praca w IT, Java, Cloud, te sprawy


@pastarri: Pewnie JDG, czy jednak na etacie? Zagraniczna firma to też zarobki inne. No i chyba bardziej dochodowa gałąź w IT niż C++ ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@afuera tylko ryzyko zawsze jest że twoje akcje pójdą w dół.
Mieszkam w UK i teraz mam stałą ratę 2% do 2027 i trzymam pieniądze na lokacie 4.75% i nie wkładam pieniądze w inwestycje bo wolę nie ryzykować kiedy rata stanie się zmienną i nie będę miał wystarczająco pieniędzy żeby spłacić kredyt.
  • Odpowiedz