Wpis z mikrobloga

Dzień dobry środowy poranku! :)

Dziś mamy nowy wpis na blogu :) Nieco długi, ale moim zdaniem bardzo potrzebny. Jest o słowie kluczowym final i dlaczego osobiście go nie lubię ( ͡ ͜ʖ ͡)

Klasy finalne, PHPSpec i spam interfejsów
https://gildia-developerow.pl/klasy-finalne-phpspec-i-spam-interfejsow/ ()

Podejście typu „rób tak zawsze i koniec” jest moim zdaniem słabe. Tym bardziej, jeżeli nie padają żadne argumenty. Bo jak pojawiają się argumenty, to jest również dyskusja. Tak jest w kwestii podejścia „klasa powinna być finalna by default”, a ja przychodzę z argumentami, dlaczego nie ʕʔ

Tagi: #programowanie, #naukaprogramowania i #programista15k w #php, #symfony, #oop i oczywiście nie może zabraknąć #architektura (bo interfejsy)
CppPolska - Dzień dobry środowy poranku! :) 

Dziś mamy nowy wpis na blogu :) Nieco d...

źródło: samuel-arkwright-Z3tajiPtiUg-unsplash-scaled

Pobierz
  • 6
@CppPolska: Klasa powinna być final i mieć jakieś bezsensowne wstawki (jak np. stopka i nagłówek wstawiane do stron pdfa), dodatkowo powinna być pociągnięta ioncube.
Fajnie. 15 lat temu twierdzono że finał to zło, bo uniemożliwia dziedziczenia, teraz się to zmieniło i zmieniać się będzie.
Ogólnie, pisz jak ci wygodnie i twojemu zespołowi, bo czasami powstają potworki w stylu "bo taka była filozofia na najlepszy późniejszy rozwój, a tego jednego co ja rozumiał już nie ma".
Offtop: używacie interfejsów, a abstract? Czy też umarło?
Dziedziczenie ma sens tylko w przypadku interfejsów. Resztę można uzyskać za pomocą agregacji i wzorców typu proxy czy dekorator. Jeśli ktoś dziedziczy po zwykłej klasie to najpewniej robi coś źle. A jeśli ktoś przestrzega tego co napisałem powyżej to nie ma znaczenia czy klasy są final czy nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)