Wpis z mikrobloga

Mozaika centrum Drogi Mlecznej z okolicznymi rejonami. Na zdjęciu widać, że tło nieba nie jest idealnie równomierne, tylko wypełnione materią międzygwiezdną o bardzo małej jasności. Pojaśnienie pod i lekko na lewo od centrum galaktyki to przeciwblask, czyli miejsce na sferze niebieskiej dokładnie naprzeciw pozycji Słońca na niebie.
Nikon D810A + Sigma 40 mm, mozaika 10 fragmentów po 10 minut (łącznie 1h 40m), f/2,8, ISO 400. Zdjęcie z lipca 2022.

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania
strona www / wydruki fotek

#astronomia #astrofoto #fotografia #kosmos
namrab - Mozaika centrum Drogi Mlecznej z okolicznymi rejonami. Na zdjęciu widać, że ...

źródło: 220725-milkyway-hard

Pobierz
  • 19
@namrab: zawsze się zastanawiam jak to jest z tymi kolorami w drodze mlecznej. #!$%@?ąc od powyższego zdjęcia to odnoszę wrażenie, ze co człowiek to inna interpretacja, a co za tym idzie - również inne kolorystyczne przedstawienie milki. jest jakiś wzór do czego się odnosić?za każdym razem przy obróbce się nad tym zastanawiam ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 3
@w00nski: Droga Mleczna jest żółto-pomarańczowa - zaledwie około 0,8% gwiazd w galaktyce posiada barwę niebieską.
Sama kwestia prezentacji zdjęć kosmosu zawsze wiąże się z ograniczeniami technicznymi. Ekran komputera emituje światło w inny sposób, niż gwiazdy na niebie (mniejszy zakres spektralny i jasności). Osobiście obrabiam zdjęcia w dziennym balansie bieli, czyli odwzorowanie kolorów jest takie same, jak podczas fotografii w słoneczny dzień. Na poniższym filmie widać różnice w kolorystyce dziennego i nocnego
namrab - @w00nski: Droga Mleczna jest żółto-pomarańczowa - zaledwie około 0,8% gwiazd...
Super merytoryczny opis, dzięki.

Osobiście obrabiam zdjęcia w dziennym balansie bieli, czyli odwzorowanie kolorów jest takie same, jak podczas fotografii w słoneczny dzień.


@namrab: no tak, ale właśnie o to słowo 'osobiście' mi chodzi. Ty robisz to w ten sposób, inny robi 'po swojemu' i potem mamy mleczaki bardziej żółte, bardziej brązowe lub bardziej niebieskie. Trochę jest to zastanawiające, ze nie ma jednakowego wzorca. Nawet tak prozaiczna kwestia jak wodór na
A mogę prosić o zdjęcie DM takie, jak widzi to mniej więcej "zwykły" człowiek? Nie czarujmy się - nigdy w życiu nie widziałem na niebie takich cudów, jakie tu pokazujesz, bo to efekt długiej ekspozycji, nakładania kilku ujęć i obróbki. W sieci też same takie niespotykane na niebie "jarzeniówki".
@wowix: bardziej to będzie coś takiego: https://fotografiadlaciekawych.pl/wp-content/uploads/2015/12/5359_850.jpg
wyłączając poświatę na środku to +- by szło w tym kierunku. Zależy oczywiście od lokalizacji. Przejedź się pod ciemne niebo (bieszczady/izery/granica z rosją) i zobaczysz, że nadal jest to imponujące.

@Notes jakbym sam nie robił i obrabiał fotek to bym nie dyskutował ( ͡° ͜ʖ ͡°)
w00nski - @wowix: bardziej to będzie coś takiego: https://fotografiadlaciekawych.pl/w...

źródło: 5359_850

Pobierz