Wpis z mikrobloga

Miraski, na forumprawne.org nie da się aktywować konta (nie przychodzi mail) więc opiszę sytuacje i zapytam tutaj
Wraz z żoną i synem mieszkaliśmy x lat w mieszkaniu należącym do jej rodziców - oni kupili działkę i mieszkają na tej działce, a my zamieszkaliśmy w ich mieszkaniu które nadal należy do nich.

w grudniu przeprowadziliśmy się do innego miasta i wynajeliśmy mieszkanie rodziców, naszym znajomym - umowa najmu okazjonalnego została spisana między rodzicami (właścicielami lokalu) a znajomymi jednak, nie została podpisana u notariusza więc chyba traktowana jest w świetle prawa jako zwykła umowa najmu prywatnego. W umowie zawarliśmy Czynsz w wysokości 500zł + opłaty za media które są zmienne (np. gaz co 2 miesiące) które wysyłane są z góry do 10 dnia miesiąca na mój rachunek bankowy (rodzice to starsze osoby i trudno im ogarnąć opłaty - to robię ja.

- Umowa nie została zgłoszona do US (z tego co wiem miałem na to 14 dni?)
- Nie zostały odprowadzone podatki (z tego co wiem 8,5%)

Pytanie jak można z tego wybrnąć i to uregulować? kto powinien zgłosić umowę do US (teść czy ja?) kto powinien opłacać podatek? Teść jako właściciel i osoba widniejąca na umowie czy ja jako otrzymujący na konto czynsz i opłaty? i wreście od jakiej kwoty liczymy 8,5%? od kwoty "odstępnego" czynszu 500zł? czy od całej kwoty jaką otrzymuję od najmujących?

ps. uprzedzając pytania, nie mam ochoty na tym jakkolwiek zarabiać - te 500zł trafia do żony która spłaca tym kredyt dla rodziców - najchętniej zrobiłbym tą umowę od nowa, wymiksowując się z opłacania rachunków, niech ogarniają sami.

#prawo #forumprawne #mieszkanie #wynajem #podatki
  • 4
@crejzus: nie chroni was najem okazjonalny, teść powinien zgłosić umowę jako strona wynajmująca z umowy, teść powinien płacić podatek, jednak w takiej sytuacji pytanie czy skarbówka się nie doczepi ciebie jako posiadającego nieujawnione źródła dochodu, podatek liczysz od przychodu, generalnie od czynszu najmu bez opłat ale tylko jeśli umowa jest prawidłowo sporządzona.
  • 0
@Adams_GA: Dziękuje Ci za odpowiedź, co w takiej sytuacji poleciłbyś zrobić? Zgłosić umowę do urzedu skarbowego, napisać czynny żal bo było na to 14 dni i odprowadzić podatek wraz z odsetkami i zmienić najemcom numer konta? czy jest jakaś inna opcja?
@crejzus: Jak nikt was nie podpieprzył to albo czynny żal i cicho sza, a do US nowa umowa albo tylko zmiana umowy na samodzielne płacenie rachunków, bo od tego roku każdy przelew od najemców jest opodatkowany, więc będziecie musieli płacić podatek od rachunku za prąd czy gaz i dokładać do interesu.
Jak chcesz to mogę ci potem wysłać wzór umowy, gdzie np. płatność "oficjalna" jest co 10 dni by w razie
@crejzus: nowa umowa najmu, z wymaganymi zalacznikami i aktem poddania sie egzekucji u notariusza. dodatkowo zgloszenie umowy do US. Podatek mozesz odprowadzac Ty, podobnie jak podpisac sie na umowie - wynajmujacym nie musi byc wlasciciel, wystarczy ze jest to osoba wladajaca mieszkaniem.

Ale jesli ufacie swoim najemca, to mozecie w ogole to olac - a umowa wciaz jest zwykla umowa najmu (nie okazjonalna). Tylko radze placic podatek, bo szkoda miec problemow