Wpis z mikrobloga

@affairz: nie wiem czemu niektórzy się tu odpalają na te same od lat powtarzane obiecanki. Żadnego katasteru nie będzie, tak samo jak nie było wielu innych rzeczy które zapowiadał buda (już nawet wymieniać mi się nie chce).
Co za to dostaniemy? Sypanie pieniędzy do kieszeni banków, landlordów i deweloperów przez #koalicjadeweloperska.

@BurzaGrzybStrusJaja: Kataster będzie, podobnie jak w końcu wprowadzono reformę planowania i zagospodarowania przestrzennego. Od jakiegoś czasu robione są pod niego podwaliny systemowe i każdy kto jest na poważnie w tym temacie raczej ma tego świadomość. Wprowadzenie reformy planowania przestrzennego zajęło koło 20 lat, ale w końcu nastąpiło, a w sumie to nastąpi w 2026. Kataster wejdzie imo najwcześniej w 2030, chociaż bardziej prawdopodobnie na sam koniec kolejnego cyklu koniunkturalnego na rynku
  • 3
@wiesniakzdziuryzabitejdeskami: no wiadomo, najemca
a co jak właścicieli będzie dwóch:
- jeden będzie Midlem mającym 150 kurników płacącym kataster od 148 kurników
- drugi będzie miał 2 mieszkania, z czego jedno wynajmował i katastru płacił nie będzie

czy drugi wynajmujący podniesie cenę? czy może Midel jednak będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni :>
@affairz: Pustostany w dobrym stanie to mit.
Znam sporo osób mających kupione mieszkanie w którym nie mieszkają. Niektórzy kilka.
Nie znam nikogo kto puste trzyma.
Na czas remontu/wykończenia tak. I tylko wtedy.
No chyba że nad morzem gdzie całą zimę puste stoją. Ale to specyfika miast turystycznych.
Jeżeli są tacy ludzie to te pustostany to jakiś promil mieszkań w Polsce.
@affairz: Ta cała gadka o katastrze pokazuje jak bardzo w temacie nieruchomości wszystko opiera się na emocjach a nie szukaniu rzeczywistych zmian mających poprawić sytuacje. (katastralny jest w wielu krajach zachodu i naszego regionu nigdzie nie obniżył cen nieruchomości) System powinien wspierać zwiększanie podaży i zwiększenie efektywności alokacji nieruchomości. Rozwiązań jest bardzo dużo ale są mało seksowne medialnie i nikogo nie interesują. Można przede wszystkim:
* Wprowadzić REITy z zakazem kupowania
@affairz to takie samo myślenie życzeniowe komuchow, jak to że energia że słoneczka spowoduje spadek cen prądu.
Imho to jedynie propozycja Konfy miała sens - odliczenie od dochodu odsetek kredytu na 1. mieszkanie. Nie powinno pompować to cen jak BK i być realnym wsparciem
  • 0
@affairz Gdzie na świecie obniżyło to ceny? Jak naganiasz to pewnie wiesz.


@nickson: gdzie na świecie oprócz krajów z hiperinflacją ceny #!$%@?ą tak jak u nas? gdzie na świecie jest podobny kult, że rynki kapitałowe są społeczeństwu nieznane, a beton jest jedyną dostępną dla ich umysłów inwestycją?
@affairz nie odpowiadasz na moje pytanie. To ja Ci odpowiem: nigdzie.
Usiądź, uspokój się, naparz kapucziny i Popatrz na ceny w dużych miastach u naszych sąsiadów.
Niestety koszt globalizacji, i bycia częścią otwartego rynku UE jest właśnie taki - będzie rownalo w górę. W PL poziom życia się podnosi i wbrew pozorom gonimy Unię, stąd taniej nie będzie.
A pomysł żeby nakładać kataster i dać malpom kolejna brzytwe jest kuriozalny. Jak kiedyś
  • 0
@nickson: przypominam, że mowa jest o PROGRESYWNYM katastrze. mając swój super wypasiony apartament zapłacisz nic. zapłacisz dopiero jak z posiadanych mieszkań będziesz chciał żyć - pasożytować. ja jestem już całkiem dobrze dorobiony i punkt widzenia mi się nie zmienił, bo zarabiając w top 1% społeczeństwa nie jestem w stanie gonić się z rynkiem nieruchomości, który tak #!$%@? bo jest jedną wielką patologią. wszędzie w Europie jest korekta, a u nas jest