Wpis z mikrobloga

Mam pytanie mirki.
Siostra była na własnej działalności i płaciła standardowe składki, mały ZUS
W listopadzie przeszła na umowę o pracę i zarabia 10 tys. zł brutto
Planuje zajść w ciążę. Jeśli od marca będzie na zwolnieniu ze względu na ciąże, To ile będzie wynosić zasiłek chorobowy (ciążowy)?
Będzie liczony od listopada bo UOP? Czy ostatnie 12 miesięcy razem z własną działalnością?
Jeśli to drugie to jak policzyć ile wyniesie?

I czy od marca do końca ciąży będzie wynosić tyle samo? Czy będzie się zwiększać bo średnia 12 miesięcy będzie się zwiększać ze względu na te zarobki na UOP?
#zus #prawo #praca #pracait #zwolnienielekarskie #lekarz
Wynoszony - Mam pytanie mirki. 
Siostra była na własnej działalności i płaciła standa...

źródło: _c3ff60e2-226b-40ea-b101-49be506b5900

Pobierz
  • 16
  • 0
@voov100: Ale odpowiadając na twoje pytanie to nie, dziecko i tak będzie, ale dobrze by wiedzieć jakich przychodów możesz się spodziewać i jak to działa.

Ale i tak jestem przeciwnikiem podejścia typu "ja nie mam pracy, ty nie masz pracy, zróbmy sobie bachora, co będzie to będzie xDD"
  • 0
będzie liczony od uop.


@E_v_e_l: o dzięki za info, czyli działalność tu nie ma znaczenia i może się spodziewać 10k brutto (7k netto około) zasiłku chorobowego na miesiąc, jeśli będzie potrzebowała w ciąży?
@Wynoszony tak, liczy się najnowsza umowa.
Jeśli trwa krócej niż 12mc to po prostu liczą średnia z tego co jest.
L4 w ciąży 100%, aczkolwiek jak ucieknie na nie szybciutko po zmianie umowy to może mieć kontrole, bo ZUS dojezdza kombinatorki ostatnimi czasy( ͡º ͜ʖ͡º)
Jak pracuje normalnie to niech zbiera dowody "na zaś" gdyby chcieli podważyć fikcyjność zatrudnienia.
Wtedy wstrzymują zasilek i czasami trzeba czekac latami
  • 0
@E_v_e_l: dzięki! siostra pracowała w tej firmie wcześniej na b2b i teraz przeszła na uop po prostu, raczej jest z tych które narzekają że nie będzie mogła pracować i sobie zepsuje kariere xd
@Wynoszony miałam jakiś czas temu podobną rozkmine, pracowalam do polowy 7.mc (ale to kwestia bardzo indywidualna) ;)
Moja koleżanka wrocila po pol roku macierzyńskiego na pol etatu, także wcale nie trzeba jakos długo siedzieć w domu jak sie nie chce (miała placona połowę macierzyńskiego, a polowe pensji) ;)
@Wynoszony: juz siostra planuje, ze będzie musiała iść tak szybko na zwolnienie leksrskie? ciekawe...

ZUS już się poznał na takich cwaniakach i jak po kilku miesiącach pracy ucieknie na L4 ciążowe to prawie na pewno jej wstrzymają wypłatę pod pretekstem pozornego zatrudnienia i będzie musiała jeździć się spowiadać ;)

serio ludzie sprowadzają decyzję o posiadaniu dziecka do tego, ile im zus zapłaci za bycie matką przez 2 lata? xD


@voov100:
@Wynoszony: zacznijmy od tego, że nie planuje się L4... Nie ma czegoś takiego jak L4 ciążowe. Jeśli planuje ona iść na L4 nie mając ku temu powodów - a ciąża się do powodów nie zalicza, chyba że jest zagrożona, to jest to jawne oszustwo.