Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się która konfiguracja pamięci DDR5 daje najwyższą wydajność w przypadku 7800X3D. Pierwszy target to 6000MHz. Następnie najniższe opóźnienia. To takie oczywistości – a jak się ma sprawa z ilością sticków i rank?
Wiem, że kiedyś była kwestia tego, że w którejś z firm (Intelach/AMD) instalowano lepiej radzące sobie kontrolery, że kontrolery też nie są obojętne wobec postępu, że 4 sticki katują kontrolery, że przy 4 stickach niekiedy RAM przestaje pracować zgodnie z wgranymi profilami, luzując timinigi, by osiągnąć stabilność bądź też procesor zaczyna pracować w „gorszym” wydajnościowo trybie.

Stąd moje pytanie. Jakie rozwiązanie wybrać przy 7800X3D i Gigabyte B650E AORUS MASTER?

1. 4x sticki, każdy RANK Single
2. 2x sticki, każdy RANK Single
3. 4x sticki, każdy RANK Dual
4. 2x sticki, każdy RANK Dual


Będę wdzięczy za odpowiedź.

#pcmasterrace #komputery #pc #sprzetkomputerowy #gaming
  • 5
@Miedzcu Generalnie między single a dual rank, praktycznie nie ma różnicy, czasami dual wydajniejsze, więc to zależy od ceny. Jeśli podobna to bierz dual, jak dużo droższe to single i git.

Co do tematu ilości pamięci to trochę loteria i zależy czy będziesz chciał podkręcać.
4 kości pamięci są troszkę wydajniejsze, ale możesz mieć problem z odpaleniem xmp, a podkręcanie jest praktycznie nie możliwe.
2 kości znowu łatwiej podkręcić i możliwe, że
@Miedzcu: z tego co czytałem na AMD jest cyrk z obniżeniem wydajności kiedy masz zainstalowane łącznie więcej niż 4 ranki. Czyli albo dual ranked w 2 slotach albo single rank w 4 slotach.
DDR5 jest single rank w modułach 2x16GB i double rank w modułach 2x32GB.
Czyli albo:
1. Zajmujesz 2 sloty dowolnym RAMem, albo
2. zajmujesz 4 sloty modułami max. 16GB każdy.

Oczywiście popraw mnie ktoś jeśli się mylę. Bo