Wpis z mikrobloga

Uranowe odkrycia Voyagera 2

Belind, Desdemona i Rosalind. Co łączy te trzy księżyce Urana? Wszystkie zostały odkryte dokładnie 38 lat temu przez sondę Voyager 2. Zbliżający się do Urana amerykański wysłannik uchwycił je na fotografiach wykonanych 13 stycznia 1986 roku.

To jednak nie koniec odkryć Voyagera 2 w tym rejonie. Zdjęcia wykonane przez sondę pozwoliły naukowcom odnaleźć łącznie aż 11 nowych księżyców Urana, z czego ostatni został dostrzeżony dopiero po wielu latach, w 1999 roku. Oprócz tego Voyager odkrył dwa nowe pierścienie planety oraz wykrył występowanie pola magnetycznego i pasów radiacyjnych.

Nie napisaliśmy jeszcze jednak o najciekawszej obserwacji Voyagera 2. Wysłana w 1977 roku sonda jako pierwsza odkryła zorzę polarną na 7 planecie od Słońca. Na Ziemi zorze powstają, gdy rozpędzone cząsteczki wiatru słonecznego zderzają się z atomami tlenu i azotu rozświetlając je na czerwono, żółto i niebiesko. Podobnie jest na Uranie, z tą różnicą, że tamtejsza wodorowo-helowa atmosfera rozświetla się w kolorach ultrafioletu i podczerwieni.

Voyager 2 dostrzegł tę łunę w ultrafiolecie, a dopiero w zeszłym roku udało się zaobserwować łunę w podczerwieni za pomocą ogromnego teleskopu Keck II na Hawajach. Naukowcy mają nadzieję, że analizy Uranowych zórz polarnych pomogą w przyszłości zrozumieć, dlaczego bieguny magnetyczne planety są odchylone od jej osi aż o 59 stopni, czyli 3,5 bardziej niż w przypadku Ziemi.

PS: Już prawie 1800 <irków i Mirabelek śledzi tag #kosmogadka ( ʖ̯)

---
#ciekawostki #zainteresowania #kosmos #eksploracjakomosu #historia #ciekawostki #nauka #technologia #astronomia #odkrycia #zorza

Uranowe odkrycia Voyagera 2
(grafika: Eduardo-Tarasca @ DeviantArt)
elektryk91 - Uranowe odkrycia Voyagera 2

Belind, Desdemona i Rosalind. Co łączy te t...

źródło: voyager_2_approaches_uranus__1986_01_24__by_eduardo_tarasca_dfnibzl-pre

Pobierz
  • 21
@elektryk91: co ciekawe Voyager 2 jak i jego bliźniak Voyager 1 są obecnie najdalej wysłanymi obiektami przez człowieka w kosmos, poza tym obie sondy dalej działają (od 47 lat!) i przesyłają dane naukowe na Ziemię. Niestety przez swój wieku mają coraz częściej problemy z awariami co jednak ważniejsze ich generator termoelektryczny (RTG) z powodu rozpadu promieniotwórczego dostarcza coraz mniej energii. NASA przewiduje że obu sondom wystarczy zasilania do około 2025 roku.
@elektryk91 ale co oni chcą badać skoro było udowodnione w jakichś amerykańskich badaniach że coś dużego i masywnego przygrzmocilo w Urana, dlatego się pochylił. To samo chyba stało się z merkurym że obraca się w drugą stronę
@hihi_jery: nie wiem, co czytałeś, ale mogło to być tylko pomysłem na wyjaśnienie:

Another mystery that the aurorae could help solve is why Uranus' (and Neptune's) magnetic fields are misaligned with their rotational axes by such a large amount — on Uranus the misalignment is 59 degrees. Because auroras trace out the magnetic field structure of a planet, which is coupled to the upper layers (the ionosphere and thermosphere) of the