Wpis z mikrobloga

@Gumaa: Dla Twojego dobra zrób sobie excela i tam trzymaj info o wpłatach. Generalnie im szybciej tym lepiej, a ikze Ci się ładnie zwróci w PIT za 2024 za rok :P
  • 0
@fiziolek: docelowo pewnie excela zrobię, ale chodzi mi tylko o jakieś poglądowe obliczenia jak to wychodzi przy ryczałcie 12%. Bo jednak w większości czytam, że to jest opłacalny instrument przy dużym podatku dochodowym, jak ktoś na zasadach ogólnych wchodzi w drugi próg. Więc nie wiem czy to jest sensowne.
@noob_biznesu: nie mam zrodla, ale czytalem ze na ikze, przy wyciagnieciu na emeryturze poprostu placisz podatek 10%. wiec pytanie czy teraz placisz mniejszy podatek oraz czy te 10% bedzie warte mniej niz dzisiejsze 3% czy ile tam placisz
  • 0
@Pwado: czemu?
Według informacji które znalazłem, to zakładając dotrzymanie środków do emerytury, to na 12% ryczałtu wychodzi praktycznie tyle samo ile IKE.
o zakładając dotrzymanie środków do emerytury


@Gumaa: no wlasnie. To jest klucz oplacalnosci IKZE. Bedac na ryczalcie, zalozmy 12%, po osiagnieciu 65lat i tak musisz zaplacic 10% podatku od calej kwoty. Zysk niewielki. Jezeli natomiast wyplacisz kase wczesniej to najpewniej wpadniesz w prog 32%, wiec jestes niezle w plecy. Przy nizszych stawkach ryczaltu sytuacja jest jeszcze gorsza.
  • 0
@Pwado: no ale ogólnie założenie jest takie, że własnie trzymałbym to do 65 roku. Więc dzięki używaniu obu IKZE i IKE mógłbym zwiększyć limit wpłat, a wynik tych dwóch kont byłby prawie identyczny, zakładając obecne warunki.
Więc kwestią jest tylko ryzyko wypłaty środków z IKZE wcześniej.