Wpis z mikrobloga

Pytanie w kwestii Proxmoxa. Rozumiem że każdy kontener jak i VMka "parkuje" cały rdzeń pod siebie? Czyli mając maszynę z czterema rdzeniami może na niej pracować maks. 4 VMki/kontenery? Czy kontenery tak nie mają i można mieć np. 8 kontenerów do 8 usług na 4-rdzeniowym systemie bez wielowątkowości?

#proxmox #serwery #homelab #linux
  • 6
  • Odpowiedz
Pytanie w kwestii Proxmoxa. Rozumiem że każdy kontener jak i VMka "parkuje" cały rdzeń pod siebie? Czyli mając maszynę z czterema rdzeniami może na niej pracować maks. 4 VMki/kontenery? Czy kontenery tak nie mają i można mieć np. 8 kontenerów do 8 usług na 4-rdzeniowym systemie bez wielowątkowości?


@supra107: według tej logiki to na 4 rdzeniowym kompie mógłbyś uruchomić maksymalnie 4 procesy w systemie hosta (nie wspominając już o wirtualizacji).

Kontenery
  • Odpowiedz
  • 0
@Kryspin013: Czyli przydzielanie rdzeni w Proxmoxie tylko mówi że dany kontener/VMka może pracować na tylu rdzeniach/wątkach? Bo miałem wrażenie że Proxmox tak jakby dedykuje cały procek pod jedną VMkę/kontener więc uznałem że lepiej postawić Debiana i żeby wszystko hulało na nim, bo Proxmox jest ograniczony ilością rdzeni.
  • Odpowiedz
@supra107: nie do końca, zależy jakie usługi chcesz mieć. to już lepiej casaos albo truenas scale, nie koniecznie proxmox, jak masz mniejsze usługi to docker lepszy. Nie wirtualizujesz całych systemów a konteneryzujesz usługi no i łatwo to ogarnąć jak kilka usług chce wbić na ten sam port na serwerze wystawiając je na zewnątrz.
  • Odpowiedz
Czyli przydzielanie rdzeni w Proxmoxie tylko mówi że dany kontener/VMka może pracować na tylu rdzeniach/wątkach?


@supra107: Tak

Bo miałem wrażenie że Proxmox tak jakby dedykuje cały procek pod jedną VMkę/kontener

więc uznałem że lepiej postawić Debiana i żeby wszystko hulało na nim, bo Proxmox jest ograniczony ilością rdzeni.


Nie, bo jaki by to miało sens? Możesz postawić nawet 100 VM na czterordzeniowym procesorze. Rdzenie przydziela się aby np VMka z bazą
  • Odpowiedz
@L3gion sam jestem przed setupem sprzetu na proxmoxa. O ile dzielenie CPU znałem, to jak to jest z kartą graficzną? Mogę przydzielić jedną kartę graficzną na wiele maszyn wirtualnych?
  • Odpowiedz
@updater: Nie o ile mówimy tutaj o GPU Passthrough. Jeśli mówimy o GPU Partitioning to tak, ale to wymaga specjalnych kart (Quadro i jakieś tam AMDkowe). Chyba, że shakujesz BIOS karty lub producent to umożliwia (Intel miał tak przez długi czas na swoich integrach, ale chyba już nie ma)

Inną opcją jest użycie virgl, ale to działa dobrze na Linuksach i tak se na Windowsach - ale wtedy nie dzielisz GPU,
  • Odpowiedz