Wpis z mikrobloga

#zagadkilingwistyczne #hetmanska #haslohetmanskie #ocznytygodnikhetmanski

Kontynuujemy zabawę, która polega na wymyślaniu haseł hetmańskich do danego słowa.

Można ją potraktować jako wiosenny trening umysłowy uzupełniający codzienne bieganie po lesie ;)

Po czasie nie przekraczającym tygodnia napiszę, czyje hasło najbardziej wpadło mi w oko. Zwycięzca wymyśli kolejne słowo.

Słowo na dziś to kryminał (jeśli już było, proszę o szybkie info)

Powodzenia!

Spamlista (kto na niej nie chce być, niech da znać):

@AleFermat @zwiazek_naturalny @scyth @manimalia @damiinho @Pippo @John_Finn @akurczak @nieskonczonosc @mojwa @skrzat_Wywrotek @brak_nicku @lort @Chcialbym @misiafaraona
  • 14
  • Odpowiedz
@skrzat_Wywrotek: to może coś takiego:

Na końcu mokry przypominał pudło.

Ktoś bez ogonka minął kry - kolejność zdarzeń wyjaśnia powieść detektywistyczna.

Albo lepiej: mina wybuchła w środku kry - kolejność zdarzeń wyjaśnia powieść detektywistyczna.
  • Odpowiedz
@skrzat_Wywrotek: Byłoby ciężko i już nie bardzo mi się chce kombinować. Myślałem, że jest dobrze, bo w tym artykule wyjaśnijącym zasady konstruowania krzyżówek hatmańskich, ale też na Wikipedii, były i takie, bardzo ogólne opisy.
  • Odpowiedz
@raban321: Że się wtrącę, tak jak napisano na Wikipedii:

Jedna z nich to zwykły, choć bardzo ogólnikowy, opis wyrazu. Druga to gra słów, która polega na łączeniu, wyszukiwaniu i przestawianiu liter i wyrazów, co zawsze jest w zakamuflowany sposób sygnalizowane.


Tobie brakuje tej pierwszej części hasła. Część anagramową polegającą na grze słów masz jak najbardziej poprawną (i całkiem zręczną!). Twoje hasło można by uzupełnić w ten
  • Odpowiedz
@John_Finn: Ano fakt :D Jakoś nie uzmysłowiłem sobie, że powinien to być opis, który w przypadku normalnej krzyżówki pozwoliłby na odgadnięcie hasła. No ale takim razie zagadka "wciąż ci zabieram zwierzę", której rozwiązaniem jest słowo "wąż", to trochę śmiech na sali ;)
  • Odpowiedz
No ale takim razie zagadka "wciąż ci zabieram zwierzę", której rozwiązaniem jest słowo "wąż", to trochę śmiech na sali ;)


@raban321: Nie, dlaczego? To dobry przykład. Część tradycyjna to "zwierzę", część anagramowa "wciąż ci zabieram"

= ze słowa wciąż należy "zabrać" litery wyrazu ci - zostaje w, ą i ż
  • Odpowiedz
@John_Finn: No bo to jest mniej więcej tak ogólne, jak samo "na półce". Inne podane tam przykłady dadzą się nielosowo trafnie odgadnąć na podstawie części tradycyjnej i liczby liter, tu nie ma takiej opcji, bo zwierząt na trzy litery jest od groma.
  • Odpowiedz
@raban321: W haśle hetmańskim definicje często są uogólniane ze względu na istnienie tej części słowno-językowej.

O ile w tradycyjnej krzyżówce definicja "zwierzę" rzeczywiście byłaby zbyt ogólna (choć trudno powiedzieć, że nie jest poprawna), o tyle w hetmańskiej idealnie pasuje, bo nie podpowiada zbyt dużo, a z części "wciąż ci zabieram" jedyny wyraz, który można sensownie ułożyć to "wąż".
  • Odpowiedz
@AleFermat: @manimalia: @raban321: @John_Finn:

Dobry wieczór! Nie chciałam czekać aż tygodnia na rozstrzygnięcie, ale pod postem wywiązała się dyskusja i szkoda było ją ucinać. Dzięki za wszystkie hasła! Po zważeniu wszystkich "za" i "przeciw" wskazuję jako zwycięzcę pana z hasłem "Książka Agaty Christie na Ukrainie i na Łotwie - wie to eksterminator".

@AleFermat - gratuluję i czekamy na smaczne słówko.
  • Odpowiedz