Wpis z mikrobloga

Wkładki sfp 2.5gbps, poprzednie dwie uszkodziłem i musiałem zamówić kolejny raz, uszkodziłem eeprom wkładki przez co urządzenie do którego wpinałem wkładki, nie potrafiło rozpoznać takiej wkładki.
W międzyczasie “zbudowałem” programator do sfp, wkładki dotarły, zgrałem zawartość eepromu i mam podniesione wkładki które uwaliłem.
Sporo nauki przy tym wyszło, może się kiedyś przyda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#siecikomputerowe #internet #linux
Pan_Slon - Wkładki sfp 2.5gbps, poprzednie dwie uszkodziłem i musiałem zamówić kolejn...

źródło: IMG_6869

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: jak można uwalić wkładkę, przecież wkładasz wkładkę wkładasz kabel włączasz router/switch i działa. W którym miejscu jest możliwość ją popsuć ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: Cena moim zdaniem atrakcyjna. Aczkolwiek w chwili obecnej nie wiem czy jest sens bawić się w programatory. Wkładki są tak tanie i generalnie dostępne wszędzie a problem z programowaniem pod konkretnego switcha praktycznie już nie istnieje. Podejrzewam, że te z uszkodzonym EEPROMem też by działały w jakiś typowo tępych konwerterach. Wkładka tak naprawdę sprowadza się tylko do wyprowadzenia prostej sygnalizacji na interfejs I2C w której raportuje lub nie częściowe informacje
  • Odpowiedz
  • 0
@brokenik: mi zdechła a 2.5gb jest trudno dostępna w Polsce, eepromu nie miałem skąd pozyskać to kupiłem dwie kolejne, choć na forum bananapi dostałem fragment eepromu odczytanego ethtoolem i wkładką się częściowo podniosła ;)
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: Nie wiem jak te wkładki 2.5Gbit - bo z tego co wiem to one działają ale chyba tylko w slotach SFP+ i są trochę bardziej skomplikowane bo tam są dodatkowe bufory FIFO do obsługi autonegocjacji. Ja już cuda wianki widziałem wpinane do tych portów np. modem VDSL/ADSL w postaci wkładki SFP (https://www.advantech.com/en/products/ffd57eb1-5bea-4c53-96ba-a66af93195f1/sfp-vdsl/mod_8869832d-275e-4108-bcb6-d755cbc7c9ca), widziałem też wyniesione OLTy XGS-PON w formie wkładki SFP+ itd. Mnogość rozwiązań jest spora. Śmieszne są też
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: Idea portów SFP sięga początków standardu Ethernet gdzie miałeś rozdzielony transceiver od reszty elektroniki. Często w retro gratach można znaleźć popularne swego czasu karty sieciowe 3COM Etherlink III gdzie miałeś 3 interfejsy - BNC, RJ45 oraz enigmatyczny port AUI - do niego podłączało się np. transceiver na światłowód lub... gruby koncentryk. Do koncepcji powrócono gdzieś na przełomie lat 2000 kiedy pojawiły się porty optyczne w przełącznikach. Wtedy też żeby użytkownicy
  • Odpowiedz