Wpis z mikrobloga

8 + 1 = 9

Tytuł: Żeńska końcówka języka
Autor: Martyna Zachorska
Gatunek: reportaż
Ocena: ★★★★★
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Książka budzi we mnie mieszane uczucia. Kwestie językowe są omówione bardzo rzetelnie, dokładnie oraz przystępnie. Nie mogę się tutaj do niczego doczepić. Widać, że autorka odrobiła lekcje, zebrała mnóstwo materiałów i zna się zarówno na kwestii feminatywów, jak i na języku polskim. Jeżeli są jakiekolwiek błędy merytoryczne to ja ich nie wyłapałam (nie jestem jednak specjalistą z zakresu j. polskiego). Druga strona medalu to wszelkie inne, niezwiązane z językiem tematy. Nie będę tutaj odnosić się do ich tematyki, czy też zgodności z moimi poglądami bo to nie jest ważne. Sięgnęłam po tę książkę z powodu tematu feminatywów i to o tym chciałam przeczytać. O ile informacje o feminizmie, czy poprawności politycznej są powiązane, tak już kwestia identyfikacji płciowej, orientacja seksualna, ruch body positive niekoniecznie. Wszystkie te tematy są ciekawe i autorka zwróciła moją uwagę na rożne aspekty, których wcześniej nie brałam pod uwagę ale jednak to wszystko jest nie na temat. W osobnej pozycji doceniłabym większość tych treści ale w książce o żeńskich końcówek oczekuję informacji o żeńskich końcówkach. I głównie to sprawia, że moja ocena jest relatywnie niska. Gdyby autorka trzymała się tematu było by conajmniej 6, może 7 na 10.

Wyłapałam również dwa błędy, które mogłby by być błahe ale jednak wprowadzają małą niekonsekwencję.

1) W jednym z rozdziałów osobę niebinarną autorka najpierw określiła "aktywistką". Każdemu się zdarzyć może ale w pozycji, która mówi szczególnie o języku inkluzywnym uważam to za spory nietakt.

2) W ostatnim rozdziale pada stwierdzenie: "żadnych staników nie palono", a kilka zdań później okazuje się, że staniki palono wraz z innymi przedmiotami. Być może to skrót myślowy lub chęć pokazania, że nie tylko staniki były palone lub że znaczenie z jakim się kojarzy "palenie staników" jest nie do końca zgodne z prawdą jednak skoro doszło do spalenia również i staników to stwierdzenie "żadnych staników nie palono" jest błędne.

Niemniej jednak była to ciekawa pozycja, przekonała mnie do feminatywów oraz dobrze wyjaśniła temat. Na pozostałe rzeczy przymykam oko.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #reportazbookmeter
Owieczka997 - 8 + 1 = 9

Tytuł: Żeńska końcówka języka
Autor: Martyna Zachorska
Gatun...

źródło: 1061195-352x500

Pobierz
  • Odpowiedz