Wpis z mikrobloga

Jak ja chciałabym mieć takie problemy, jak "normalni" ludzie. Żeby się móc załatwić dostaję lek podawany podskórnie, lek pomaga jelitom przepychać treści. Już kilka lat temu, po którejś tam operacji zauważyłam, że tłocznia odbytu (to takie brzydkie słowo) gorzej działa. Zapewne chodzi o uszkodzenie nerwów, które akurat odpowiadają za pracę mięśni. Teraz po niedowładzie sytuacja się po prostu pogorszyła. Jak człowiek nie może się załatwić, to treści zaczynają zalegać w jelitach i może dojść do niedrożności jelit, w każdym razie nic przyjemnego. Na dodatek leki opioidowe, a tylko takie mi pomagają, wywołują zaparcia, więc pogarszają sytuację. Samo załatwianie się w łóżku, do pampersa jest trudne, nasze ciało nie jest do tego stworzone, jeszcze dochodzi psychika która musi się oswoić z sytuacją.
Po podaniu leku zazwyczaj robi mi się gorąco, obchodzą mnie poty, jelita zaczynają pracować pełną parą, jeśli jest dużo w nich treści. Leżysz na boku, strasz pod siebie i myślisz w jakiej beznadziejnej sytuacji się znajdujesz, bo nie możesz jak "człowiek" skorzystać z toalety.
Z drugiej zaś strony czujesz ulgę, bo pozbywasz się zslsgajacych treści i oddalasz od siebie perspektywę operacji i wyłonienia stomii. To tylko jedna z wielu rzeczy która bardzo mi dokucza. Chociaż ból przebija wszystko.

#gorzkiezale #depresja #choroba
  • 60
@alexander-dantes: "mechanizm działania neostygminy wiąże się z jej pośrednim działaniem pobudzającym na przewodzenie nerwowo-mięśniowe i układ parasympatyczny. Skutkiem pobudzenia układu parasympatycznego jest: zwężenie źrenicy, nasilenie wydzielania śliny, osłabienie siły skurczu serca, skurcz oskrzeli, rozszerzanie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia tętniczego, nasilenie perystaltyki przewodu pokarmowego"
https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=597 Tylko tego leku nie można stosować przez dłuższy czas.
@ignis84: ps. W rzeczywistości, to post i tak napisałam z pominięciem pewnych wstydliwych kwestii. Sytuacja wygląda gorzej i do tego dochodzi często silny ból jelit, kiedy lek zaczyna działać. Sam proces potrafi trwać ok dwóch godzin i czasem płaczę z bólu, bo muszę przebywać w wymuszonej pozycji. Sama nie jestem wstanie się obracać, więc cały czas, nawet przy tak intymnej sprawie, potrzebuję pomocy z zewnątrz. W domu pomaga mi mama, ale
@ignis84: znam 2 osoby ze stomią i jest ok. nie znam się na tej kwestii jakoś specjalnie, ale moja mama była poważnie chora do tego stopnia ze ostatni rok życia to tylko oczami ruszała, ale potrafiła powiedzieć że stomia nie wchodzi w gre. więc tak się ona męczyła i my i pielęgniarki bo za każdym razem pampers - ona nie trzymała więc ciągle brudny, bóle brzucha, czasami leki na rozlóźnienie stolca
@daczka92: Przykro mi z powodu mamy, przytulam ()
W moim przypadku sytuacja wygląda inaczej, mój stan się polepszy tylko potrzeba trochę czasu. Dlatego nie chce się decydować na kolejny zabieg. Zresztą lekarze którzy się mną zajmują popierają moje zdanie. Stomia to ostateczność.