Wpis z mikrobloga

Hej a mam pytanie o potencjalny podatek katastralny - czy wprowadzenie takiego podatku celem zwalczania patalogi na rynku nieruchomości nie spowoduje, że np. landlordzi po prostu przerzucą ten podatek na najemców? Czy moze ten podatek ma na celu uderzyć raczej w tych co kupują nieruchomość po to żeby wyłączenie stała pusta?

#nieruchomosci
  • 17
@pepepanpatryk: W jakimś stopniu spowoduje, ale właśnie dlatego kataster powinien być od drugiego mieszkania w górę, tak aby osoba która chce posiadać jedno mieszkanie na własne potrzeby, mogła posiadać. Najem wtedy będzie mniej konkurencyjny. Obecny brak katastru to nic innego jak promowanie przez rządzących najmu, tak samo jak podatek na poziomie 8,5% podczas gdy np. od odsetek bankowych jest 19% XD Kto na tym korzysta, nie wiem ale się domyślam (
@pepepanpatryk progresywny podatek katastralny - ci co mają mniej mieszkań nie będą musieli "#!$%@?ć" tak bardzo jak ci co mają ich dużo. Tu nie chodzi o jakichś inwestorków z 3-4 mieszkaniami
Hej a mam pytanie o potencjalny podatek katastralny - czy wprowadzenie takiego podatku celem zwalczania patalogi na rynku nieruchomości nie spowoduje, że np. landlordzi po prostu przerzucą ten podatek na najemców?


@pepepanpatryk: a widziałeś jakiś podatek który płaci "pośrednik" a nie ostatni ogniwo w łańcuchu?

Czy moze ten podatek ma na celu uderzyć raczej w tych co kupują nieruchomość po to żeby wyłączenie stała pusta?


@pepepanpatryk: ile tego podatku będziesz
@pepepanpatryk: teraz dochodzi do takiej sytuacji że oferty wynajmu mieszkania wiszą po kilka miesięcy czy pół roku z wysoką ceną (patrz #indexmidela XD ), przy podatku katastralnym taka oferta wisząca kilka miesięcy będzie generować straty po prostu więc komuś kto posiada mieszkanie będzie zależeć żeby jak najszybciej to wynająć żeby nie musieć dopłacać do interesu. No bo jaki sens będzie trzymać mieszkanie i płacić za nie powiedzmy 5k rocznie? Więc teoretycznie
@Goronco: Oczywiście, przykład bk2% przy cenach pokazuje, jak to w praktyce wygląda - właściciel nieruchomości nie sprzeda taniej, jeśli może podnieść. To samo z najmem - jeśli dużo graczy na rynku podniesie cenę najmu, to dlaczego właściciel 1 lub 2 nieruchomości ma wynajmować taniej? ( ͡° ͜ʖ ͡°) To nie jest popyt i podaż, bo w top5 i tak brakuje sensownych miejsc do życia dla wszystkich, stąd