Wpis z mikrobloga

Jelenia Góra czy Wałbrzych?
Pracuję zdalnie i patrzę, w którym mniejszym/tańszym mieście sobie pomieszkać tak z rok, ale może i zostać na dłużej. #walbrzych przykuwa uwagę, bo ceny najmu są bardzo tanie, samo miasto ładne i zielone, wokół góry, a do większego miasta Wrocławia niezła odległość. Podobnie podoba mi się #jeleniagora, trochę mniejsza, ale ciągle na tyle duża, by mieć infrastrukturę i bazę gastronomiczną, a dodatkowo otoczona jest parkami krajobrazowymi, no i jezioro Pilchowice. Chciałem zapytać, jak się Wam mieszka w tych miastach, które uważacie za lepszą opcję dla kogoś, kto robotę już ma i po prostu chce sobie miło spędzić czas. Oba te miasta jakoś z wykopu kojarzę z patologią. Pewnie nie ma też dużo młodych ludzi, bo powyjeżdżali do Wrocławia? Będę wdzięczny za opinie, tylko piszcie czy odnoszą się do Jeleniej czy do Wałbrzycha.
Dodaję też #wroclaw, bo pewnie znajdą się osoby, które będą miały coś do dodania.

Które miasto lepsze?

  • Jelenia Góra 71.6% (101)
  • Wałbrzych 28.4% (40)

Oddanych głosów: 141

  • 23
  • Odpowiedz
@lunaexoriens jak mieszkałem na Dolnym Śląsku, to mówiło się, że Legnica to najbardziej niebezpieczne miasto, podobnie jak Wałbrzych, stąd mogę mieć jakieś stereotypy na ten temat.
Z kolei Jelenia kojarzyła mi się dobrze. Ale zobacz jak z parkingiem, bo np. Wałbrzych kojarzy mi się jako rozwalone miasto (więcej przestrzeni), a Jelenia jako coś zbitego w kupę. Wiem, że teraz są też pociągi Jelenia - Wrocław (ogólnie koleje dolnośląskie to kozak), Wałbrzych- Wroc
  • Odpowiedz
@lunaexoriens: W Wałbrzuchu nie byłem chyba 8 lat (jak nie dłużej), ale byłem dość mocno związany z tym miastem w młodości. I w życiu nie chciałbym tam mieszkać. Jedna wielka patologia z takimi kwiatkami jak Sobięcin czy inny Biały Kamień. Owszem, są fajne miejsca, jak stara Piaskowa Góra. No ale to raczej wyjątki od reguły. Ewentualnie rozważyłbym Szczawno, może tam jest trochę lepiej.

W Jeleniej nie byłem pewnie od 20 lat,
  • Odpowiedz
@lunaexoriens: Trochę mam przeterminowane dane, ale jeszcze parę lat temu Wałbrzych to była stolica patoli, taka Łódź tylko z większym zanieczyszczeniem powietrza.

Jelenia to baaaardzo spokojne miasto, praktycznie bez przestępczości, ale też praktycznie nic tu się nie dzieje. Za to jest rzut beretem do naprawdę ładnych miejsc turystycznych, Karpacz, Szklarska i dziesiątki mniejszych miejscowości, jeśli ktoś lubi lasy i góry.
  • Odpowiedz
@lunaexoriens: Jeśli nie potrzebujesz dużej liczby pubów, to Jelenia Góra będzie lepsza. Nie wiem skąd kojarzysz jelenią z patologią, poziom na pewno nie większy niż średnia z miast powiatowych. Generalnie jeśli lubisz spacery, rower, wycieczki, fajne knajpy, to w Jeleniej i okolicach jest tego pełno. Jeśli masz jakieś pytania o konkretne aspekty, co daj znać.
  • Odpowiedz
@lunaexoriens: z ciekawości sprawdziłem statystyki w sieci i Jelenia jest podawana jako jedno z najbardziej niebezpiecznych, najwięcej kradzieży etc. Dziwna sprawa, kompletnie tego się nie czuje na co dzień, może chodzi o to, że statystyki nabija kilka "trójkątów".
  • Odpowiedz
@lunaexoriens: Mieszkałem w Wch 27 lat z przerwami więc mogę się wypowiedzieć. Czego oczekujesz od miasta i jakbyś chciał spędzać czas i w jakiej okolicy mieszkać.
Ale ogólnie Wałbrzych jest miastem w którym w sumie niewiele się dzieje. Za to jeśli lubisz spacery, górki to nie ma chyba lepszego miejsca. Na zasadzie wywalenia się bardziej na ryj z mieszkania i jesteś w środku lasu.
Mieszkać znów w Wch przynajmniej teraz bym
  • Odpowiedz
Jelenia chyba jeszcze bardziej górski klimat niż Wałbrzych, więc jeśli nie obyty z zimą w górach to może być ciężko. Mieszkam w Wałbrzychu, przeniosłem się z Górnego Śląska i sobie chwalę.
  • Odpowiedz
  • 0
@Szczesliwy_chlopiec_z_GULAGU: Świdnica wygląda bardzo dobrze, ale chyba szukam czegoś większego.
@PanHeniek45 W sumie spokojnie żyć bym chciał. Po pracy mieć blisko park, żeby się przejść, bazę gastronomiczną przyzwoitą, bo jadam na mieście, jakieś kawiarnie klimatyczne, żeby się z dziewczynami spotykać, no i żeby te dziewczyny były, a nie wyjechały wszystkie do dużego miasta, w weekend pojechać gdzieś pod miasto pochodzić po szlakach albo posiedzieć nad jeziorem, raz na jakiś czas pojechać
  • Odpowiedz
@lunaexoriens: Spokojnie myślę, że w fajnej dzielnicy na uboczu jak najbardziej. - Największy park w Wałbrzychu jest w sumie lasem w centrum miasta więc nie wiem czy wyczerpuje pojęcie parku ;) -
I z bazą gastro no jest kiepsko. W rynku masz ze trzy knajpy z czego jedna to kebab, kawiarni też jak na lekarstwo. W centrum to jedynie klimatyczna Zielona Sofa jakaś kawiarnia od cukierni i w sumie bez szału.
  • Odpowiedz
@lunaexoriens: Jeżeli interesują cię góry to zdecydowanie Jelenia. Karkonosze, Rudawy, Izery - wszystko pod ręką, do tego stopnia, że przed pracą wchodziłem często na Śnieżkę, żeby zobaczyć wschód słońca (chociaż są bardziej atrakcyjne miejsca niż Śnieżka). Z tym jeziorem Pilchowickim to uważaj, bo latem jak Szklarska, która nie ma oczyszczalni spuści szambo do Kamiennej to to wszystko staje na zaporze. :)
  • Odpowiedz