Wpis z mikrobloga

Gdzie tu się wpiąć po 5/12V sterowalne spod Windowsa?
Throtluje mi trochę CPU i myślałem dorzucić 20x20 fan w stronę radiatora. Ale nie chcę aby chodziło wiecznie tylko z poziomu np. device managera sobie wyłączać np. COM albo WiFi O_o

Kliknij w opis zdjęcia '634' aby otworzyć większe zdjęcie.
*uprzedzając - pasta zmieniona

#elektronika #majsterkowanie #informatyka
O2O2122 - Gdzie tu się wpiąć po 5/12V sterowalne spod Windowsa? 
Throtluje mi trochę ...

źródło: 634

Pobierz
  • 6
@O2O2122: typowe wentylatory 20x20 podłączone pod 5V będą kręcić się z minimalną prędkością i tak przez brak PWM ¯\(ツ)/¯ Chyba jedyny jaki trafiłem co działa z pełną prędkością to noctua za 140zł.
Pod windowsem nawet pełne USB nie jest sterowalne - nie możesz odciąć zasilania sobie ot tak. Jak masz koordynator zigbee to możesz sobie gniazdko-relay kupić, w nie podłączyć zasilacz a do zasilacza wentylator. A później po zigbee włączać/wyłączać wentylator.
@O2O2122: w gnieździe COM masz sygnały wyjściowe, którymi możesz sterować (DTR, RTS itd.)
Tylko one nie mają wydajności prądowej takiej żeby zasilić wentylator - trzeba dodać jeszcze tranzystor + rezystory i ukraść skądś napięcie do zasilania wentylatora.
Pewnie dla ciebie będzie prostsze kopienie gotowca sterowanego przez USB.
typowe wentylatory 20x20 podłączone pod 5V będą kręcić się z minimalną prędkością i tak przez brak PWM


@PozdroPocwicz: Kwestia tego czy wentyl jest 3-pinowy czy 4-pinowy. 4-pinowy ma stałe napięcie i regulację poprzez PWM z czwartego pinu, 3-pinowy ma regulację bezpośrednio poprzez podawane napięcie. Dasz 5V, kręci się na maksymalnych obrotach. Dasz 3V, będzie kręcić się wolniej i tak dalej. ;)