Wpis z mikrobloga

Zawsze kiedy oglądam jakieś przepisy, to po dodaniu drobno potartego sera typu parmezan do sosu on się całkowicie rozpływa, a u mnie się grudkuje, przykleja do dna itp.

Wie ktoś na czym może polegać problem? Coś z temperaturą np?
#gotowanie #gotujzwykopem
  • 13
  • Odpowiedz
  • 0
@ZielonaOdnowa: Próbowałem różne, parmezan, grana padano, jakieś "sery typu włoskiego" i problem zawsze występuje, choć czasem rozpływa się lepiej, a czasem gorzej, nie powiem jak przy jakim serze, bo nie pamiętam xd
  • Odpowiedz
@mel0nik: może za dużo sera na raz dajesz na za mała objętość sosui stąd problem? Szczerze nie wiem, może spróbuj ser dodawać kilkoma mniejszymi partiami, jedna się rozposci to dodać drugą. Nie mam za bardzo innego pomysłu.
  • Odpowiedz
@mel0nik: Za duża temperatura sosu. Białko sera się denaturyzuje i właśnie powstają grudki. Jeśli chcesz, żeby się tak nie działo to masz kilka opcji: poczekanie z dodaniem sera aż sos się trochę ostudzi, zagęszczenie sosu jakimś stabilizatorem np. skrobią lub poczekanie z serem na sam koniec żeby posypać z wierzchu.
  • Odpowiedz
@mel0nik no to masz odpowiedź. Tartę sery, nawet te przyzwoitej jakości są pokryte skrobią co by się nie kleiły. No i to na co zwrócił uwage @Darknov . W zbyt dużej temperaturze białka się denaturacja i oddzielają od tłuszczy i robią się grudy. Na to jednak też jest rozwiązanie, a zwie się ono cytrynian sodu.
  • Odpowiedz
@mel0nik a proszę bardzo. Nic tak nie wkur... Jak grudy. Sosie serowym.

Co do cytrynianu sodu dodam, że można zakupić gotowy, ale też samemu w domu łącząc sodę oczyszczoną z kwaskiem cytrynowym. Proporcji nie znam bo nigdy nie ogarnialem tematu
  • Odpowiedz