Wpis z mikrobloga

Jedyny sensowny program na ratunek branży oraz młodych którym brakuje mieszkania to budowa bloków pod sprzedaż bez kosmicznej marży lub na wynajem wieczysty.

Mamy wszelkich specjalistów którzy dla zabawy przez lata poprawiali sobie znane systemy z fabryk domów i wielkiej płyty i dziś byliby gotowi przygotować nowa, udoskonalona technologię.

Mamy masę firm wykonawczych które obecnie cierpią z powodu kryzysu i męczą się z wygraniem dobrego przetargu za uczciwe pieniądze.

Mamy siłę roboczą na budowę w postaci w większości młodych Ukraińców którym i tak chcemy dawać pracę.

Docelowo fabryki domów mogłyby nie tylko zasilać rynki mieszkaniowe w dużych miastach do których ludzie migrują i migrować będą ale też mogłyby istotnie pomóc w odbudowie Ukrainy, a program tak przedstawiony mógłby dostać hajs z UE, zachodnich inwestorów i mógłby poprawić nasz wizerunek.

Tanie mieszkania wrzucone na rynek spowodują też istotne spadki cen mieszkań dla ludzi którzy się na programy nie załapia bo zabierze najważniejszy czynnik wpływający na ceny czyli FOMO i desperację ludzi.

#nieruchomosci

Ja serio nie widzę lepszego rozwiązania i wad takiego programu ale zapraszam do dyskusji
  • 23
@thorgoth: zgadzam się z katastrem ale no nie miejmy złudzeń że politycy zapakowani w nieruchy na żony sami się opodatkują xD

Czemu nic się nie dzieje z pustostanami to nawet nie wiem, muszę poczytać
  • 0
@lagopus: z mieszkaniami jest dużo więcej problemów.

Choćby to że podaż reaguje na rynek z gracją tankowca.


@thorgoth: Gdybyśmy tylko mogli zidentyfikować te problemy dlaczego podaż słabo reaguje. Na pewno na to "pomaga":
1. Wydawanie MPZP przez 5 lat blokując zabudowę bez sensownego WZ lub wymuszając patozabudowę gdzie jest jakieś WZ mimo że charakter okolicy się zmienia
2. Uznaniowość co do zagospodarowania terenu wokół, przez co trzeba znać rynek "lokalny"
  • 0
Mi nikt nie finansuje pierwszego mieszkania to znaczy że mam komuś finansować dziesiąte? Jest to fair?


@YodaMonster: nie ale nie nalerzy wylewać dziecka z kąpielą. Zyski z najmu należy wysoko opodatkować i wprowadzić kataster, wyższy od każdego kolejnego mieszkania.

Czemu ludzie tak chętnie bronią majątku bogatych?

Bo jeśli nie będziemy protestować gdy zabierają żydów to nikt nie zaprotestuje gdy będą zabierać nas. Pozwalanie na robienie robin hooda bardzo szybko może obrócić