Wpis z mikrobloga

Za kilka dni po raz pierwszy uruchomię kupiony niedawno komputer. Czytałem w internecie na temat tego co trzeba włączyć, żeby komputer osiągał maksymalną wydajność w grach. Wszystko trzeba ustawić w BIOS. Ogólnie to trochę boje się grzebać w Bios, ale nie wiem czy sklep morele podczas montażu komputera ustawiło mi te wszystkie opcje. Kupiłem u nich tą najtańszą, podstawową usługę montażu komputera.

Są to trzy opcje do ustawienia :

1. Profil XMP

2. Resizable Bar - warto ustawić bo mam Rx 6700 XT i Ryzen 5 5600

3. To jest opcja dotycząca tylko samej instalacji systemu Windows czyli ustawienie opcji Uefi.



Tutaj znalazłem trzy filmiki jak to zrobić. Mam płytę główną MSI B550-A PRO więc chyba BIOS powinien wyglądać u mnie dokładnie tak samo jak na tych filmikach. Wszystko wydaje się dość proste.

Ustawienie profilu XMP https://www.youtube.com/watch?v=cZEw-Th-IbA

Resizable Bar https://www.youtube.com/watch?v=eYsk7U3vYRk



Ustawienie Uefi https://www.youtube.com/watch?v=YVyoBxpm5a4



Tutaj jeszcze wklejam zestaw komputerowy jaki dokładnie kupiłem https://www.morele.net/profil/szczegoly-zamowienia/16231239



Czy dodatkowo coś powinienem ustawić w BIOS, żeby komputer osiągał maksymalną wydajność w grach? Czy trzeba zaktualizować BIOS? Z tego co wiem to morele testuje złożone komputery przed wysyłką więc zapewne jak BIOS wymagał aktualizacji do poprawnego działania komputera to chyba musieli go aktualizować.

#pcmasterrace #komputery #pc #amd #intel #grypc #rozrywka #kartygraficzne #procesor #kartagraficzna #procesory #hardware #nvidia #ryzen #radeon #komputer #gry #gra #game #ram #software #sprzetkomputerowy #zestawkomputerowy #morele #xkom #komputronik #morelenet #proline
  • 32
@Edenes: XMP to taki standard że jak jest to włączasz bo to faktycznie podbija zegary RAM.
Aby ReBAR działał to 1) GPU musi to wspierać 2) musisz mieć dysk M.2 NVMe 3) gra musi być na tym dysku i wspierać ReBAR. Tu jest więcej wymagań do tego aby to działało niż tylko CPU i GPU.
Ustawienia UEFI powinny z automatu być gotowe pod TPM i instalację Win11 i tylko o to
@Edenes: Wentylator było trzeba kupić Fortisa 5 i dysk NVME z DRAM, bo Lexar 710 to dysk bez bufforu. W ten cenie, to miesiąc temu kupiłem Kingstona 1TB KC3000 (dosłownie 284zł z przesyłką), a teraz widzę za ponad 400zł
@supra107: pierwszy raz sysze o wymaganym dysku NVME, za to słyszałem, że ma być włączone bootowanie przez EFI (bez CSM) a co za tym idzie na dysku ma być tablica partycji w stylu GPT zamiast MBR
@maniel: Może coś źle kojarzę, ja pamiętam że dysk NVMe jest potrzebny żeby tekstury były strumieniowane prosto do GPU przez szynę PCIe ale bardzo możliwe że się mylę.
@maniel: Tak, możliwe że mieszam te dwie technologie, bo obie mają na celu uprościć przesył danych pomiędzy komponentami dla poprawienia wydajności w grach. :)
  • 0
@maniel: @supra107 jak zrobię dokładnie tak jak jest na tym filmiku to będę miał partycje GPT czy jednak trzeba coś dodatkowo zrobić? Na komputerze nie ma żadnego systemu zainstalowanego. Dysk jest całkowicie świeży .
Edenes - @maniel: @supra107 jak zrobię dokładnie tak jak jest na tym filmiku to będę ...
@Edenes: Jak dobrze kojarzę to instalator Windowsa 11 przy formatowaniu dysku sam wybiera partycję GPT. Kiedyś był wybór pomiędzy MBR i GPT, a obecnie już nie ma bo MBR jest zabytkiem. W UEFI masz tylko włączyć TPM i Secure Boot, bo to obecne wymagania Windowsa 11.
  • 0
@supra107: ja mam płytę główną MSI B550-A Pro i u mnie menu główne biosu płyty głównej będzie wyglądać tak samo. Z tego co widzę to tam są dwie opcje do włączenia ,ale trochę inaczej się nazywają. Pierwsza to : Security Devide Support i trzeba ją dać na Enable. A druga to : ustawienie Uefi przy opcji Bios Uefi/CSM Mode
@Edenes: Jeszcze jest taka opcja że nadmiernie się martwisz aby wszystko było na picuś glancuś i bez grzebania w UEFI Win11 się zainstaluje i będzie działać. A jak przy instalacji będzie miał wąty to dopiero wtedy patrzysz co i jak w dokumentacji producenta zamiast sztywno trzymać się filmiku instruktażowego. ;)
  • 0
@supra107: pewnie tak .Chodzi tylko o to ,żeby potem działał ten Resizable Bar.. Mam tylko dwa pytania jeszcze. Może trochę głupie ,ale zapytam . Czy mogę jeszcze przed instalacją Windows 11 ustawić w BIOS profil XMP, żeby ram działał mi w 3600Mhz czy lepiej zrobić to po zainstalowaniu Windows 11? Może to nie ma żadnego znaczenia? Drugie pytanie to czy jeśli po zainstalowaniu Windows 11 i programu do obsługi karty graficznej
@Edenes: Wszystko co konfigurujesz w BIOSie jest niezależne od systemu. Możesz zainstalować Windowsa 11, który zapewne rzucałby wąty przy braku Secure Boot i TPM gdyby nie były włączone, a potem ReBAR, XMP, to wszystko możesz w każdej chwili zmienić.

A żeby sprawdzić czy ReBAR działa czy nie, to masz na to wiele sposobów. https://www.reddit.com/r/Amd/comments/l5jijg/how_to_verify_if_resizable_bar_is_enabled_on/
Z resztą wątpię żeby soft podawał błędną informację co do statusu ReBAR. Jak go nie ma to
  • 0
@supra107: znalazłem stronę ze sterownikami do BIOS tej płyty głównej jaką posiadam czyli MSI B550-A PRO. Niestety być może będę musiał trochę zaryzykować i zaktualizować BIOS bo dopiero szósty wydany sterownik do tej płyty głównej dodał obsługę Resizable Bar dla kart graficznych z serii Radeon Rx 6000 więc dotyczy to akurat moją kartę bo mam Rx 6700. Z tego co czytam to teraz producenci sprzedają płyty główne raczej z najstarszymi sterownikami
@Edenes: O jezu chłopie nie bój się tego tak bardzo, nie pracujesz nad bombą nuklearną że jeden mały błąd i wysadzasz pół kraju w powietrze. Ja też mieszkam na wiosce i w losowych momentach znika prąd. Albo gdzieś linia napięcia siadła, albo jakaś awaria, albo z dupy coś robią, albo coś innego i się takiego zabiegu nie boję.

Ta płyta ma system flashowania BIOSu z poziomu płyty głównej więc nawet w
  • 0
@supra107: rzeczywiście tak jest. Jednak będę musiał rozmontować płytę główną bo chyba inaczej się nie da. To w takiej sytuacji musiałbym dać jakiemuś specjaliście bo nie potrafię kompletnie ani montować ani rozmontowywać części komputerowych.