Wpis z mikrobloga

@el3m:

macie jakieś cenne rady i wskazówki jak to zrobić dobrze i nie pluć sobie w brodę po wszystkim?:)


Nie wiem, nie "planować" samemu a zlecić projekt specjalistom? Tak mi pierwsze do głowy przyszło.
  • Odpowiedz
  • 0
@el3m
1)w sypialni przy łóżku dodatkowe wyłączniki światła + dla każdej osoby przynajmniej jedno podwójne gniazdko,
2) przynajmniej 4 gniazdka prądowe, gniazdka do internetu i tv w każdym pokoju, w miejscu, gdzie może być biurko oraz w salonie, gdzie TV (najlepiej za telewizorem, wtedy nie widać kabli,
3) gniazdka w kuchni raczej pojedyncze, ale też spora ilość, najlepiej w narożnikach kuchni, powyżej blatów,
4) gniazdka na zewnątrz załączane włącznikami z domu,
To
  • Odpowiedz
@el3m: specjaliści specjalistami, ale zaplanuj skrętki do każdego pomieszczenia kat 6, nie żałuj gniazdek w pomieszczeniach, w każdym rogu, na strychy, w piwnicy, w skrzynkach, może przyłącze światłowodu. Ja to bym dziś chyba planował skrętki na suficie pod access pointy, czyli kolejne skrętki - niekoniecznie w centrum pod lampą, ale później będzie kombinacja z drogimi i ujowymi rozwiązaniami mesh.
W ogóle to ja bym u siebie zaplanował jakąś mini serwerownię w
  • Odpowiedz
@el3m: z elektryki to doradzę dać więcej gniazdek niż ci sie wydaje, ba, teraz dałbym po 2-3 gniazdka na każdej ścianie. Wyprowadź sobie też peszel na panele pv na poddasze + przygotuj instalacje. Wyprowadź sobie skrętkę na kamery zewnętrzne + doprowadź to do jakiegoś miejsca na serwerownie. Jak masz większy dom to zaplanuj sieć wifi i rozprowadź kable do AP. Pamiętaj o oświetleniu podbitki i gniazdkach na zewnątrz(tu polecam na każdym
  • Odpowiedz
@el3m: wszedzie podlowgowka
wode doprowadź do lodówki
wyprowadź wodę na zewn. domu ( dwa miejsca )

w kotłowni zrób mały zlew lub chodź kran.+ odpływ ( np pod Zmiekczacz wody )

do pokoi dociagnij kabel ethernet
gniazdek 2x
miej gniazdko na zew., domu

skrzynkę weź trochę większą niż na wszystkie Esy. np pod własny miernik energii

pomysl jak dołożyć na wszelki wypadek agregat ( przełącznik ZE- agregat )

olej te "smart"
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@Kinior: 1) to akurat zona zaproponowała a gniazda mysle zrobic odrazu z USB
2) a jak teraz sie planuje TV , kiedys sie puszczalo kabel koncentryczny a teraz nadal sie to stosuje bo technologie troche sie zmieniły i niekoniecznie satelity się używa
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@pifqo: mysle wlasnie o tych skretkach, chyba puszcze razem z koncentrycznym w razie slabego sygnału na jakiś router. Te skretki w suficie to w jakim celu?
Ogolnie bede robił "smart home" na homebridge lub cos podobnym dlatego skrzyneczke na serwerownie mysle zrobic i tam umieścic mostki pod smarta i rozdzilecze ethernetowe moze w przyszłości właśnie jakis nas
  • Odpowiedz
@el3m: Skrętki w suficie pod access pointy. Nie wiem ile będziesz miał na każdym piętrze rozpiętości, ale mnimum po jednej sztuce takiego acces pointa na piętro:
https://www.x-kom.pl/p/281886-access-point-ubiquiti-uap-ac-pro-a-b-g-n-ac-1750mb-s-24-5ghz-poe.html
Lb lepszego na wifi 6
https://www.x-kom.pl/p/680510-access-point-ubiquiti-u6-lite-a-b-g-n-ac-ax-1500mb-s-24-5ghz.html

Ja będziesz miał dużą rozpiętość to dwa na piętro. Ja bym jeszcze dał taką skrętkę na taki acces point na ścianę budynku jak będziesz chciał mieć wifi na zewnątrz, a pewnie po to się ma dom aby też
  • Odpowiedz
@el3m:

- do każdego pokoju dwa kable ethernetowe, wszystkie zakończone w jednym pomieszczeniu np. piwnicy
- dodatkowy ethernet na sufity na każde piętro, dla access pointów
- kabel do termostatu, od kotła/pompy/whatever do salonu
- same podwójne gniazdka, najlepiej po 2 na ścianę
- ethernet na zewnątrz, na każdy róg domu dwa, żebyś mógł przyszłościowo kamery montować sensownie.
- dobrze rozplanuj rozdział faz, najlepiej niech, niech światło na każdym piętrze będzie
  • Odpowiedz
  • 0
@msr99

@el3m: wszedzie podlowgowka

wode doprowadź do lodówki


Ale nie rób podłogowki pod lodówką ( )

Żeby nie było, porady spoko.

Ja bym porobił przepusty kablowe na pewno między piętrami i może w ścianach też. Tak żeby nie trzeba było wiercić w przyszłości.
Np korytka przepuścić w takich miejscach żeby zakryły to listwy przypodłogowe

Jeżeli masz alergika w domu to poprowadź instalacje odkurzacza centralnego.

Poprowadz sobie
  • Odpowiedz
Miłość w Zakopanem


@el3m: tam gdzie chcesz robić skrętki to po prostu zrób peszle abyś mógł przeciągać dowolny przewód albo dokładać kolejne.
ja mam w każdym pomieszczeniu a i tak używam tylko tego na linii router-TV-konsola

w sypialni przy łóżku dorzuć wyłącznik schodowy do głównego światła, tzn. tak abyś mógł zgasić wszystkie światła z łóżka bez wstawania,

@lycaon_pictus: pewnie po to aby podłączyć lodówkę co robi kostki lodu albo inne
  • Odpowiedz