Wpis z mikrobloga

Macie jakis sposób na kiełkowanie nasion, żeby nie zaczynały pleśnieć? Nasiona kiełkujące kilka dni nie stanowia problemu, ale przy takich co potrzebują 2-3 tygodnie problem juz jest. Wentyluje pudełko czasem po kilka razy dziennie itd. ale prędzej czy później pojawia sie pleśń. Czy mogę używać wody destylowanej do kiełkowania, żeby zminimalizować ryzyko zakarzenia grzybem? Może nasiona też na wszelki odkażać spirytusem? #ogrodnictwo
  • 10
@Milijka: o nasiona bambusa konkretnie chodzi. te gnojki potrzebuja 3-4 tygodnie na kiełkowanie. Trzeba będzie chyba wszystko sterylizować porządniej. Włącznie z nasionami. Może na nasionach były jakieś zarodniki
@Logan00: to nie ziemia. Kiełkuje je na wacikach bawełnianych w pudełku zeby zminimalizować właśnie ryzyko zakażenia czymś. Same nasiona zaczynaja pleśnieć. Z tym cynamonem może speóbuję
Może nasiona też na wszelki odkażać spirytusem?


@asdfghjkl: Przy pracy z nasionami w kulturach in-vitro odkażaliśmy nasiona alkoholem, a następnie były jeszcze parę minut moczone w 15-20% roztworze płynu ACE (zawierającym podchloryn sodu). Do samego kiełkowania myślę, że jak najbardziej można użyć wody destylowanej, ewentualnie delikatnie wzmacniać ją nawozem.

Jak kiełkujesz w ziemi to ziemię jeszcze wypalam w piekarniku.
@Fishuur: ale to do storczyków raczej.
Spróbuję z ta wodą destylowana i alkoholem i wszystko chlorem potraktuje zanim cokolwiek tam wsadzę. Pudełko mam na mysli.
Podejrzewam, że nasiona które mi przysłali były źle przechowywane może i się zakaziły gdzieś.
@asdfghjkl: ja nadmanganianem odkażam nasiona papryk i pomidorów, które kupiłam jako kolekcjonerskie albo pozyskałam samodzielnie bezpośrednio z warzyw. Papryki tez kiełkują 2 tygodnie (czasami dłużej) i mi nic nie spleśniało. Warto zapewnić im w miarę stałą temperaturę (wydaje mi się - ale nie wiem czy jest to zgodne z nauką), że duże wahania temperatury sprzyjają gniciu i pleśnieniu.