Wpis z mikrobloga

#oszczedzanie #oszczednosci #finanse #budzetdomowy

Zaczynam coś oszczędzać, grosze dla niektórych na Wykopie bo zarabiam tylko trochę ponad minimalną, ale chcę być świadomym że pieniądze po prostu nie leżą bezczynnie. Wrzuciłem pierwsze 2000zł w obligacje EDO, drugie 2000zł w IKO z #toyotabank, myślę jeszcze czy nie wrzucić 1000zł w #bitcoin (jednorazowo) i zobaczyć co się z tym tysiakiem podzieje za ~5 lat.
Pytanie następujące, w tej chwili oszczędzam pieniądze na:
Prawko i samochód (cel do skończenia w ciągu 2024)
Kredyt na mieszkanie (brany za 3-5 lat)
Zdrowie w razie jakiegoś wypadku

Jeżeli mam miesięcznie jakies 2000 złotych do wrzucenia na oszczędności, to czy powinienem robić to dalej tak jak aktualnie, czyli 50% obligacje, 50% oszczędnościowe, czy w perspektywie potrzebowania pieniędzy na prawko i samochód w tym roku, a pieniędzy na kredyt w ciągu 3-5 lat powinienem rozkładać te kwoty jakoś inaczej?

Kupując EDO co miesiąc opóźniam też wypłatę całości przedterminowo o miesiąc w przypadku gdy planuję to zrobić np. równo po 4 latach dla wszystkich obligacji, więc troche mi to psuje "dzień wypłaty", czy źle myślę? Z drugiej strony procentuje to lepiej niż IKO i wiem że nie będę potrzebował tych pieniędzy gdzie indziej.

Czy jeżeli wiem że pewne środki chciałbym wypłacić równo po 4 latach to czy nie lepiej wybrać obligacji COI? Z tego co czytałem do teraz to EDO po równych 4 latach i tak opłacają się bardziej, sprawdzałem to sam i tak to wygląda, ale nie rozumiem dlaczego?

Jeżeli inflacja poleci mocno w dół to czy nie lepiej jest wsadzić pieniądze w obligacje TOS?

Czy ktoś może coś odpowiedzieć na któreś z pytań? Jestem zielony w finansach i dopiero się za to zabieram. Wiem że robienie czegoś jest lepsze niż nic, ale chciałbym się za to zabrać z ciut większą świadomością.
XkemotX - #oszczedzanie #oszczednosci #finanse #budzetdomowy

Zaczynam coś oszczędzać...

źródło: temp_file1542346102348357121

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
"sprawdzałem to sam i tak to wygląda, ale nie rozumiem dlaczego?"
bo wyższe oprocentowanie, które masz w EDO pokryje stratę z tytułu przedterminowego (po 4 latach) wykupu obligacji.
"Kupując EDO co miesiąc opóźniam też wypłatę całości"
Nie całości. Jak wpłacisz dzisiaj 1000 i za miesiąc 1000, to pierwsza wplata będzie do zwrotu po 4 latach a kolejna po 4 + 1 miesiąc. W sensie, że nie musisz czekać aż 4 lata miną
  • Odpowiedz
@XkemotX: bardzo zła decyzja, sporo kasy przez to straciłeś. Zapisz się jak najszybciej, krzykaczami wykopkowymi się nie sugeruj.

Akurat niedawno robiłem o tym wpis - gość trzy lata temu namawiał ludzi na wypisywanie się z PPK. Od tego czasu PPK zrobiły nawet 40% zysku: https://wykop.pl/wpis/74346465/uwielbiam-te-stare-watki-o-ppk-https-wykop-pl-link

https://wykop.pl/link/5890275/70-proc-uprawnionych-wypisalo-sie-z-ppk/najstarsze/strona/2#86680625-121343589 - tutaj zawołałem ziomeczka po trzech latach odkładania w PPK, zobacz sobie jak mu przez ten czas środki urosły i co pisali ludzie pod jego
  • Odpowiedz