Wpis z mikrobloga

@JesteMlodyGzGdyni: pewnie zależy od problemu? miałem obie terapie, znaczy jestem teraz jeszcze w trakcie TBP. Pod kątem zaburzeń lękowych, czyli popularnej nerwicy - niebo a ziemia ( na korzyść TBP). PD nic mi tu nie zrobiła, nawet nie zaczepilismy przez 2 lata tematu lęku o zdrowie gdzie w TBP terapeutka powiedziała mi od razu że od tego musimy zacząć bo widzi, że jest spory problem. Wydaje mi się za to
  • Odpowiedz
@JesteMlodyGzGdyni nie można powiedzieć która lepsza bo to zależy z czego depresja lub lęk się wzięły i od tego zależy która będzie lepsza. Dlatego testy diagnostyczne i psychiatra jest potrzebny by wybrać ten nurt który faktycznie Ci pomoże.

Np. Osoby z domu gdzie któryś z rodziców był alkoholikiem i przez to ma cPTSD i nie są do tego autystyczne/ADHD lepiej się leczy na psychodynamicznej indywidualnej + psychodynamiczna grupowa. Osoby z alkoholowego
  • Odpowiedz
@JesteMlodyGzGdyni rany? Ty tak na serio? Masz tyle postów gdzie pytasz o te same rzeczy w kółko i ja Ci w kółko pisałam o testach a Ty dalej nie wiesz? Mam Cię umówić na takowe bo inaczej nie umiesz znaleźć najbliższej siebie poradni zdrowia psychicznego i testów na zaburzenia osobowości, na schematy lub dalej to co zaleci psychoterapeuta? Pisałam o MMPI-2 i w którymś z Twoich dawnych postów ktoś pisał też
  • Odpowiedz
@JesteMlodyGzGdyni:
Wszystko zależy od osoby i od problemu.
Moim zdaniem (chodziłem tylko na psychodynamiczną indywidualną), to jest tak, że psychodynamiczna pomaga poprzez dokopanie się do przyczyny problemu i wyciągnięcie odpowiednich wniosków. By była skuteczna, wymaga od pacjenta chęci do "rozkmin" nad swoim życiem. Nie każdemu to pasuje. Mam też wrażenie, że daje korzyści ze względu na więź z terapeutą.
Z kolei CBT pokazuje Ci rozwiązanie i oczekuje że będziesz je
  • Odpowiedz
@eldoradek: byczku coś z moim życiem dzieje się nie tak jak powinno, mam wiele zaburzeń psychosomatycznych: uderzenia gorąca, ogromnie się pocę, moje libido jest zerowe a mam dopiero 21 lat - wszystko na tle psychicznym. Ciągle czuję pustkę, mam zaniżony nastrój i codziennie mam dziwne sny, podejrzewam że problem leży w przeszłości. Jaki nurt bardziej byś polecił psychodynamic czy cbt?
  • Odpowiedz
@JesteMlodyGzGdyni ale testy są po to by wybadać schematy i zaburzenia. Testy są często w formie pisemnej ale też kwestionariuszy z pytaniami otwartymi, albo z ćwiczeniami gdzie diagności Cię obserwują ( te ostatnie to często występują przy testach na autyzm lub ASD/ADHD). Poza tym testy są badane kliniczne a ich wyniki często weryfikowane w trakcie leczenia. Na psychoterapii terapeuta po roku lub 2 latach wybada czy masz autyzm czy nie, a
  • Odpowiedz
@JesteMlodyGzGdyni to ja Ci po raz kolejny powiem że byłam na kilku różnych psychoterapiach u terapeutów z super ocenami i wielkimi certyfikatami i sukcesami a i tak mnie źle diagnozowali i leczyli. Zmarnowałam lata na złe diagnozy i kilka tysięcy złotych na te psychoterapię. I nic z tego nie wyszło. Po testach od razu dostałam diagnozy inne niż te poprzednie, a do tych diagnoz zalecenie konkretnych nurtów i zaleceń jakiego typu
  • Odpowiedz
@JesteMlodyGzGdyni każda prywatna poradnia zdrowia psychicznego ma testy w ofercie (widziałam takie testy w psychomedic ale też w innych sieciówkach tego typu są, ja byłam u prywatnego psychiatry co mi zlecił testy w swojej mini poradni, to gdzie dokładnie zależy od rejonu. W Warszawie takich poradni jest conajmniej kilka różnych nazw w każdej dzielnicy) . Na NFZ by mieć robione testy to chyba tylko zgłoszenie się na oddział dzienny ma taką
  • Odpowiedz
@JesteMlodyGzGdyni: Staram się poważnie traktować twoje wpisy, ale zastanawiam się, czy to jakiś trolling nie jest?

To już z rok jak pytasz ciągle o to samo i niewiele robisz z przekazywaną wiedzą. Na temat diagnostyki psychologicznej i nurtów terapii pisało ci już wiele osób, w tym i ja. Ale na trapię wybierasz się jak sójka za morze.

Pozwól, że dodam od siebie posumowanie, tego czego do tej pory się
  • Odpowiedz
@JesteMlodyGzGdyni: To nie musi być strata czasu, ale profesjonalna diagnostyka przyspiesza sprawę. Otrzymasz "opinię psychologiczną" - bo tak się nazywa ten dokument i w nim czarno na białym napisane co ci potencjalnie dolega, jakie masz deficyty, mechanizmy obronne oraz otrzymujesz zlecania co dalej. Dlatego uważam, że podejście @Kitku_Karola jest jak najbardziej sensowne.

Ja robiłem sobie diagnostykę prywatnie (testy i opinie wydał psycholog kliniczny). Dodatkowo terapeutka do której ostatecznie trafiłem robiła mi dodatkowe testy na sesjach i potwierdziła wcześniejsze ustalenia. Terapeuci są szkoleni do przeprowadzania wstępnej diagnozy swoich klientów, mogą też zlecić wykonanie testów u innego specjalisty.

Certyfikat wydany przez towarzystwo terapeutyczne daje przynajmniej w teorii pewną gwarancję, że trafiasz do porządnego specjalisty.
Zależnie od nurtu i towarzystwa certyfikującego, taki terapeuta: ma wyższe wykształcenie (nie musi byś stricte psychologiem), ukończył kurs i opłacił składki członkowskie, ma minimum 2 lata doświadczenia pracy terapeutycznej, udokumentowane przynajmniej dwa przypadki udanej terapii (tu bywa różnie, to mogą być nagrania lub dokumenty), przeszedł własną terpię, podlega superwizji. To ostanie jest bardzo ważne, bo oznacza, że terapeuta pracuje pod nadzorem
  • Odpowiedz