Wpis z mikrobloga

@JesteMlodyGzGdyni: pewnie zależy od problemu? miałem obie terapie, znaczy jestem teraz jeszcze w trakcie TBP. Pod kątem zaburzeń lękowych, czyli popularnej nerwicy - niebo a ziemia ( na korzyść TBP). PD nic mi tu nie zrobiła, nawet nie zaczepilismy przez 2 lata tematu lęku o zdrowie gdzie w TBP terapeutka powiedziała mi od razu że od tego musimy zacząć bo widzi, że jest spory problem. Wydaje mi się za to że
@JesteMlodyGzGdyni nie można powiedzieć która lepsza bo to zależy z czego depresja lub lęk się wzięły i od tego zależy która będzie lepsza. Dlatego testy diagnostyczne i psychiatra jest potrzebny by wybrać ten nurt który faktycznie Ci pomoże.

Np. Osoby z domu gdzie któryś z rodziców był alkoholikiem i przez to ma cPTSD i nie są do tego autystyczne/ADHD lepiej się leczy na psychodynamicznej indywidualnej + psychodynamiczna grupowa. Osoby z alkoholowego domu
@JesteMlodyGzGdyni rany? Ty tak na serio? Masz tyle postów gdzie pytasz o te same rzeczy w kółko i ja Ci w kółko pisałam o testach a Ty dalej nie wiesz? Mam Cię umówić na takowe bo inaczej nie umiesz znaleźć najbliższej siebie poradni zdrowia psychicznego i testów na zaburzenia osobowości, na schematy lub dalej to co zaleci psychoterapeuta? Pisałam o MMPI-2 i w którymś z Twoich dawnych postów ktoś pisał też o
@JesteMlodyGzGdyni:
Wszystko zależy od osoby i od problemu.
Moim zdaniem (chodziłem tylko na psychodynamiczną indywidualną), to jest tak, że psychodynamiczna pomaga poprzez dokopanie się do przyczyny problemu i wyciągnięcie odpowiednich wniosków. By była skuteczna, wymaga od pacjenta chęci do "rozkmin" nad swoim życiem. Nie każdemu to pasuje. Mam też wrażenie, że daje korzyści ze względu na więź z terapeutą.
Z kolei CBT pokazuje Ci rozwiązanie i oczekuje że będziesz je stosował,
@eldoradek: byczku coś z moim życiem dzieje się nie tak jak powinno, mam wiele zaburzeń psychosomatycznych: uderzenia gorąca, ogromnie się pocę, moje libido jest zerowe a mam dopiero 21 lat - wszystko na tle psychicznym. Ciągle czuję pustkę, mam zaniżony nastrój i codziennie mam dziwne sny, podejrzewam że problem leży w przeszłości. Jaki nurt bardziej byś polecił psychodynamic czy cbt?
@JesteMlodyGzGdyni ale testy są po to by wybadać schematy i zaburzenia. Testy są często w formie pisemnej ale też kwestionariuszy z pytaniami otwartymi, albo z ćwiczeniami gdzie diagności Cię obserwują ( te ostatnie to często występują przy testach na autyzm lub ASD/ADHD). Poza tym testy są badane kliniczne a ich wyniki często weryfikowane w trakcie leczenia. Na psychoterapii terapeuta po roku lub 2 latach wybada czy masz autyzm czy nie, a może
@JesteMlodyGzGdyni to ja Ci po raz kolejny powiem że byłam na kilku różnych psychoterapiach u terapeutów z super ocenami i wielkimi certyfikatami i sukcesami a i tak mnie źle diagnozowali i leczyli. Zmarnowałam lata na złe diagnozy i kilka tysięcy złotych na te psychoterapię. I nic z tego nie wyszło. Po testach od razu dostałam diagnozy inne niż te poprzednie, a do tych diagnoz zalecenie konkretnych nurtów i zaleceń jakiego typu terapeuty
@JesteMlodyGzGdyni każda prywatna poradnia zdrowia psychicznego ma testy w ofercie (widziałam takie testy w psychomedic ale też w innych sieciówkach tego typu są, ja byłam u prywatnego psychiatry co mi zlecił testy w swojej mini poradni, to gdzie dokładnie zależy od rejonu. W Warszawie takich poradni jest conajmniej kilka różnych nazw w każdej dzielnicy) . Na NFZ by mieć robione testy to chyba tylko zgłoszenie się na oddział dzienny ma taką opcję,
@JesteMlodyGzGdyni: Staram się poważnie traktować twoje wpisy, ale zastanawiam się, czy to jakiś trolling nie jest?

To już z rok jak pytasz ciągle o to samo i niewiele robisz z przekazywaną wiedzą. Na temat diagnostyki psychologicznej i nurtów terapii pisało ci już wiele osób, w tym i ja. Ale na trapię wybierasz się jak sójka za morze.

Pozwól, że dodam od siebie posumowanie, tego czego do tej pory się dowiedziałem:

Z
@JesteMlodyGzGdyni: To nie musi być strata czasu, ale profesjonalna diagnostyka przyspiesza sprawę. Otrzymasz "opinię psychologiczną" - bo tak się nazywa ten dokument i w nim czarno na białym napisane co ci potencjalnie dolega, jakie masz deficyty, mechanizmy obronne oraz otrzymujesz zlecania co dalej. Dlatego uważam, że podejście @Kitku_Karola jest jak najbardziej sensowne.

Ja robiłem sobie diagnostykę prywatnie (testy i opinie wydał psycholog kliniczny). Dodatkowo terapeutka do której ostatecznie trafiłem robiła mi