Wpis z mikrobloga

NR 98 #serialseries
LISTA SERIALI

Czarnobyl - Chernobyl

Twórcy: Craig Mazin The Last of Us
IMDb: 9.3/10
https://www.imdb.com/title/tt7366338/
https://upflix.pl/serial/zobacz/chernobyl-2019
Gatunek: dramat, historyczny

W kwietniu 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie (wtedy ZSSR) doszło do ogromnej eksplozji. Serial przedstawia historie mężczyzn i kobiet, którzy próbowali powstrzymać katastrofę, a także tych, którzy oddali życie w akcji ratunkowej.

Czy polecam? Absolutnie. Świetnie zrealizowany, pokazujący to w sposób że ciarki chodzą. Świetnie oddający realia i zakłamanie komunistów.
WLADCA_MALP - NR 98 #serialseries 
LISTA SERIALI

Czarnobyl - Chernobyl

Twórcy: Crai...

źródło: czernobyl

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
@WLADCA_MALP serial zrealizowany po mistrzowsku, bardzo polecam, ale w kwestii samej katastrofy ma trochę przekłamań. Nie powinien być traktowany jak źródło informacji o niej, a jedynie jak fabularyzowana i dla widowiskowości nieco podkoloryzowana historia wydarzeń w Czarnobylu.
  • Odpowiedz
  • 7
@WLADCA_MALP ogladalem go chyba z 8 razy, zazwyczaj wciagajac na jedno posiedzenie. Najmniej podobal mi sie odcinek ze strzelaniem do zwierzat. Scena koncowa, kiedy Legasow mowi o dzialaniu i jak doszlo do eksplozji to jest dla mnie czysta poezja.
  • Odpowiedz
@Operator_imadla: akurat chłop ma rację, jest trochę nieprawidłowości (jak chociażby helikopter który spadł w innych okolicznościach) ale całość oczywiście trzyma się kupy. Z tym że to nie jest serial dokumentalny więc ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
nie wiem ile ty masz przekłamań, scenariusz był pisany na podstawie książki która powstała na podstawie opowieści mieszkańców i pracowników


@Operator_imadla: przekłamań jest bardzo dużo. Pierwsze z brzegu jakie pamiętam to "bohaterskie poświęcenie" na samym początku gdy szukali kogoś do odkręcenia zatopionego zaworu i typ potem zginął. Nic takiego nie miało miejsca. Tak samo nadzy górnicy bez majtów. Największym idiotyzmem byli Ci ludzie z Prypeci co oglądali katastrofę z brzegu rzeki,
  • Odpowiedz
@Operator_imadla: przedstawienie Diatłowa jak wcielonego diabła, śmierć trzech "nurków" pod reaktorem, nawet końcowe wyjaśnienie jak przebiegała katastrofa jest tylko z grubsza prawidłowe, ale zwala winę na pracowników elektrowni, co jest fałszem, bo winna była tylko wadliwa konstrukcja reaktora, a nie operatorzy, którzy postępowali zgodnie z instrukcją obsługi reaktora i instrukcją jak przeprowadzić test rozpędu generatora.
  • Odpowiedz
@Plp_: ten most jest prawdziwy i ma nawet swój krótki artykuł na Wikipedii. Nie pokazano również aby któryś z nurków ochotników zginął, a jeśli dobrze pamiętam to przekazali to co ówczesne władze mówiły, natomiast na koniec serialu dali wyjaśnienie że nikt nie zginął podczas tego zadania. Największa nieścisłość to ta babka naukowiec której nie było, ale też to omówili że nigdy nie istniała i reprezentuje dziesiątki naukowców którzy narażał życie i
  • Odpowiedz
@WLADCA_MALP: Jest świetny, to fakt, ale pewne rzeczy pokazuje symbolicznie. Np. Uliana Chomiuk, jedna z postaci pierwszoplanowych w serialu tak na prawdę reprezentuje całą grupę ludzi/naukowców, którzy przyczynili się do ogarnięcia sytuacji po wybuchu, a nie pokazano ich w serialu. Jest też taka scena, gdzie jeden z operatorów stoi na dachu w obecności żołnierza i ma spojrzeć na rdzeń aby ocenić szkody. W rzeczywistości (nie mam źródła, mogę pieprzyć bzdury), nie
  • Odpowiedz
"bohaterskie poświęcenie" na samym początku gdy szukali kogoś do odkręcenia zatopionego zaworu i typ potem zginął.

śmierć trzech "nurków" pod reaktorem


@Kaczorra: Może warto jednak oglądać do końca, jest to wyjaśnione w serialu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Serrrek - > "bohaterskie poświęcenie" na samym początku gdy szukali kogoś do odkręcen...

źródło: yb24y2

Pobierz
  • Odpowiedz
serial zrealizowany po mistrzowsku, bardzo polecam, ale w kwestii samej katastrofy ma trochę przekłamań. Nie powinien być traktowany jak źródło informacji o niej, a jedynie jak fabularyzowana i dla widowiskowości nieco podkoloryzowana historia wydarzeń w Czarnobylu.


@Kaczorra: Podpisuję się pod tym obiema rękami. Natomiast jeśli ktoś, podobnie jak ja, po obejrzeniu tego świetnego serialu poczuje niedosyt informacji związanych z katastrofą w Czarnobylu, to bardzo polecam "O północy w Czarnobylu" Adama Higginbothama.
Psychopathy_Red - >serial zrealizowany po mistrzowsku, bardzo polecam, ale w kwestii ...

źródło: o-polnocy-w-czarnobylu-nieznana-prawda-o-najwiekszej-nuklearnej-katastrofie

Pobierz
  • Odpowiedz
@Psychopathy_Red: mieliśmy tu jednego speca od Czarnobyla, niestety od dłuższego czasu się nie odzywa, ale ogólnie o tej książce nie miał zbyt dobrego zdania. Najlepszą jaką polecał (i której nota bene był współautorem) jest "Czarnobyl i Fukushima. Przyczyny, przebieg i konsekwencje" wydawnictwa PWN. W niej masz opisany przebieg całej awarii w najdrobniejszych szczegółach, włącznie z opisem wszystkich systemów bezpieczeństwa, bieżących parametrów reaktora i działań ludzi, wszystko minuta po minucie, a czasami
Kaczorra - @Psychopathy_Red: mieliśmy tu jednego speca od Czarnobyla, niestety od dłu...

źródło: 893770-352x500

Pobierz
  • Odpowiedz
mieliśmy tu jednego speca od Czarnobyla, niestety od dłuższego czasu się nie odzywa, ale ogólnie o tej książce nie miał zbyt dobrego zdania.


Ja tam ekspertem w temacie nie jestem, ale czytało mi się ją bardzo dobrze. Być może nie podeszła mu, bo jest bądź co bądź książką popularnonaukową, a zazwyczaj osoby siedzące mocno w danym temacie gardzą wszystkim innym niż publikacja stricte naukowa :D W każdym razie dla początkującego w temacie
Psychopathy_Red - > mieliśmy tu jednego speca od Czarnobyla, niestety od dłuższego cz...

źródło: 742253-352x500

Pobierz
  • Odpowiedz
Hmmm, a może jednak przyczyna odradzania tamtej książki i polecania tej jest inna? ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Psychopathy_Red: pamiętam jego wypowiedzi na długo przed wydaniem "Czarnobyl i Fukushima...", chociaż cykl wydawniczy też trochę trwa ( ͡° ͜ʖ ͡°). Pamiętam też artykuł porównujący "O północy w Czarnobylu", serial i jakiś
  • Odpowiedz