Wpis z mikrobloga

@kasiknocheinmal:

przynajmniej odpowiedzialność jest po ich stronie


No właśnie teraz mamy tak skomplikowane przepisy, że czasem tak, czasem nie. Np. kierowca skręcający w prawo z głównej, musi przepuścić rowerzystę kontynuującego jazdę na wprost. Co ciekawe, przepisy już nie precyzują, czy kierowca jadący z tej samej podporządkowanej, ale w przeciwnym kierunku (czyli skręcający w główną), czy musi rowerzystę przepuścić. Tzn. wydaje mi się, że też powinien, bo w końcu to ciąg drogi
Pobierz bzdecior - @kasiknocheinmal:  
 przynajmniej odpowiedzialność jest po ich stronie

No...
źródło: info.elblag.pl-27154-Pierwszenstwo-dla-rowerzystow
@Couisi: akurat jestem temu pomysłowi przeciwny, ale zaskoczę cię, że

chodnikiem co do zasady nie powinno się poruszać. Nieważne xD


Co do zasady tak, ale są co najmniej dwa wyjątki, kiedy rowerzysta może znaleźć się na przejściu dla pierszych (i nie chodzi mi przypadek z wysoką dopuszczalną prędkością na drodze). Z czego ten drugi jest bulwersujący.

1) Kiedy jest postawiony znak drogi dla pieszych z dodatkową mało klarowną informacją "nie dotyczy
@Couisi:

ciekawe czy ktos sie wezmie w koncu za zmiane #!$%@? przepisow zabraniajacych przejezdzania rowerem przez przejscie dla pieszych XD


Prawdopodobnie takie przepisy wejdą w życie zaraz po uchwaleniu bezwzględnego pierwszeństwa pieszych, rowerzystów i samochodów przed pociągami.
@Couisi:

oby ustawodawca pochylił się nad tym jak najszybciej


Jestem za. Pół roku obowiązywania takiego pierwszeństwa przed pociągami (oraz oczywiście powtarzania tego przez 24 godziny na dobę w mediach) i od razu jeżdżenie samochodem stanie się przyjemniejsze.
Co ciekawe, przepisy już nie precyzują, czy kierowca jadący z tej samej podporządkowanej, ale w przeciwnym kierunku (czyli skręcający w główną), czy musi rowerzystę przepuścić. Tzn. wydaje mi się, że też powinien, bo w końcu to ciąg drogi z pierwszeństwem, ale to wynika już chyba z innego artykułu.


@bzdecior: Precyzują, choć jest to nieintuicyjne. W tym przypadku droga dla rowerów to cześć drogi z pierwszeństwem, ale już przejazd dla rowerów to