Wpis z mikrobloga

#kredythipoteczny Jak działa wcześniejsza spłata kredytu? Chodzi mi o sytuację, w której zbieram kupę kasy i spłacam cały kredyt np. po 5 latach, a nie po 30. Wiem, że odsetki wtedy za pozostały okres się cancelują, ale czy muszę nazbierać całą kwotę do spłaty, którą powinienem zapłacić w ciągu tych 30 lat (tj kapitał plus odsetki z 30 lat), czy tylko kapitał plus odsetki, które powinienem spłacić w ciągu tych 5 lat?
  • 11
  • Odpowiedz
@kot47658:
Zalezy kiedy brales kredyt
No i kolejna wazna sprawa - zobacz w umowie czy nie masz prowizji od wczesniejszej splaty. To duzo zmienia.

Ja mam i rozklad jest nastepujacy:
jak zostalo mi np 20k do splaty to NADPLACAM (a nie splacam) np 19k. A miesiac pozniej SPLACAM pozostaly 1k. I prowizja leci od tego 1k a nie od 20k :P
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: dopiero będę brał i zastanawiam się, czy wziąć na 30 lat, żeby mieć małe raty i zbierać kasę do wora i po 5 latach wysypać kasę na stół. Bo tylko debil spłaca tyle odsetek w ciągu 30 lat....
  • Odpowiedz
@kot47658: Jak chcesz spłacić kredyt całkowicie, przed końcem okresu kredytowania to po prostu spłacasz pozostały kapitał. Te odsetki co są wyliczone na przyszłość nie spłacasz :) Musisz oddać bankowi kapitał, który pożyczyłeś. Odsetki są naliczane w czasie, za to, że jeszcze tego kapitału nie oddałeś :) Bank to nie mafia (znaczy nie oficjalnie.....) a kredyt to nie ich lokata :)
  • Odpowiedz
@kot47658: Przez pierwsze 3 lata banki biorą prowizję od nadpłat. Co bank to inne. To ważny parametr umowy, więc warto iść do banku gdzie jest najniższa. Nadpłacamy od pierwszych miesięcy. Tj. jak masz luźne 500 zł to nadpłacasz. W ing po 3 miesiącach takich nadpłat podpisywałem bezpłatny aneks skracający kredyt i przywracający wysokość raty. Nie ma sensu czekać z nadpłatą aż zbierze się całość pozostałego kapitału xD
  • Odpowiedz
@kot47658: Nie wiem co mówisz. Masz hajs, logujesz się do banku na telefonie, klikasz nadpłać, wpisujesz kwotę i OK. Kapitał maleje a w ciągu godziny bank przelicza nową wysokość raty. W ING 3 lata temu po paru takich nadpłatach umawiałem się na spotkanie w placówce na podpisanie aneksu skracającego czas spłaty
  • Odpowiedz
@kot47658: Odsetki są naliczane codziennie, na podstawie aktualnej kwoty kapitału do spłaty. Nie są naliczone z góry. W każdej chwili kredytu jesteś bankowi winny aktualny kapitał kredytu i ewentualnie odsetki naliczone od daty płatności ostatniej raty.

Przedstawiona przez bank suma odsetek to wartość teoretyczna, obliczona przy założeniu, że oprocentowanie nie będzie ulegało zmianie, a kredyt będzie spłacany zgodnie z harmonogramem.
  • Odpowiedz