Wpis z mikrobloga

@gorzki99: W takim rozwiązaniu wad też nie widzę, natomiast siłą rzeczy takie skubanie bez zahamowań zredukuje liczbę chętnych do takiego płacenia.
Oj to czarnym doopska popekaja.


@gorzki99: Popękają dupska? Chłopie, to jest dla nich wybawienie. W Niemczech kościoły stoją puściutkie ale Kościół jako instytucja jest megabogaty, właśnie dzięki temu podatkowi. A po kolędzie i tak się zbierze, bo nikt ich z tego nie rozliczy. Pewnie jeszcze wzmocni kościelną "górę", która teraz wisi na proboszczach i ich efektywności w "placówkach franczyzowych", a wówczas pewnie sama dostanie środki do rozdysponowania między parafie.
@dzasny: Dobra wrzutka.

Jestes pewien ze polacy beda tacy chetni placic? Tym bardziej jak znajac zycie to "uslugi" beda nadal platne.


@gorzki99: Pewien nie jestem, ale myślę, że to bardzo prawdopodobne. Laicyzacja idzie w Polsce bardzo powoli, wręcz pełza. Mieliśmy w ostatnich latach dwa wydarzenia, które nadały lekkiej akceleracji (lockdown + efekt zaostrzenia prawa aborcyjnego) ale 3/4 społeczeństwa nadal jest w tym klubie, płaci za śluby i pogrzeby, przyjmuje po
@cichy-spokojny-grzeczny: Z ta laicyzacja to bym sie nie zgodzil. Wbrew pozorom calkiem sprawnie sobie radzi. Powoli sie rozpedza.

Odpis od podatku zwyklego jasia nie zaboli (bo tak i tak by to zaplacil) i nadal to bedzie finansowanie z budzetu (bo jakby nie odpis to pieniadze by poszly do budzetu)

Ale jest to po pierwsze "utrudnienie" (no bo ktos musi cos zrobic zeby kasa poleciala. Ilus sie nie dowie, ilus sie nie
@gorzki99 Przecisz Kościół chciał to wprowadzić w 2012 roku. Gorącym orędownikiem tego pomysłu był Nycz. Zgadnij która ekipa rządząca wycofała się z tego projektu…
@meres: No ja to pamietam troche inaczej. Ale moge sie mylic. Z tego co ja pamietam to wlasnie kosciol byl przeciwko likwidacji funduszu koscielnego i finansowaniu przez dobrowolne "skladki" ludzi.

Ale moze to pamietam z pozniejszych czasow - jak juz czarni widzieli ze leca w dol.