Wpis z mikrobloga

Jak to jest z tą fotowoltaiką na nowych przepisach ?
Jak mam pompę ciepła i duże zużycie, ale zimą.
Od 28 pazdziernika do 19. Grudnia 2363 kWh prąd.
30 sierpnia do 27 pazdziernika 512 kWh.

Mogę na ten moment estymować, że
Styczeń, luty
2000 kWh może?
Marzec, kwiecień
800
Maj, czerwiec
600
Lipiec, sierpień
400

Razem w roku około 6600, ale co z tego jak większość idzie w okresie zimowym, gdzie fotowoltaika dużo nie produkuje, a teraz czytałem, że to rozwiązanie głównie na autokonsumpcje przeznaczone jest?

Ile tam 20% można sprzedać?

#fotowoltaika
  • 13
@yami: poczekaj na jeszcze nowsze przepisy, Tusk obiecal ze sie pojawia w ciagu 100 dni

Potem trzeba przekalkulowac ROI znajac zimowe zuzycie oraz roczny uzysk z paneli (dla Polski 1000 kWh rocznie z panelu 1 kW)

Duzo osob instaluje nie przejmujac sie ROI, bo po prostu ich stac na takie inwestycje i kupuja za gotowke
@hu-nows: poczekam.
Ale chciałem przyjrzeć się jak to obecnie działa.

Wiem, że ma być przejście w 2024, że rozliczenie po stawce z danej godziny, ale ciekaw jestem, czy coś jeszcze dojdzie.

Jak czytałem to rozumiem, że tam gdzie produkuje najwięcej, czyli w lato, im jest więcej prądu sprzedawanego tym jest to mniej opłacalne to raz, a dwa cena rynkowa jest niska:

https://www.pse.pl/oire/rcem-rynkowa-miesieczna-cena-energii-elektrycznej

rcem za okresy letnie 2023 to około 400-450, gdzie
brzmi to absurdalnie.


@yami: brzmi jak brzmi. No ale im więcej zarobisz w lecie tym bardziej ci to skompensuje wydatek zimowy - logiczne.
Zakładając oczywiście jakkolwiek uczciwe warunki.
Wzór ustalający rynkową cenę energii na nowych przepisach na screenie.

"Jak czytamy w ustawie, poszczególne symbole oznaczają:

Et – sumaryczny wolumen energii elektrycznej wprowadzanej do sieci elektroenergetycznej w okresie rozliczania niezbilansowania t przez prosumentów energii odnawialnej oraz prosumentów zbiorowych energii odnawialnej wytwarzających energię elektryczną w mikroinstalacjach lub małych instalacjach, przyłączonych do sieci operatorów systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych, posiadających bezpośrednie połączenia z siecią przesyłową oraz posiadających zawartą umowę na świadczenie usług dystrybucyjnych z co
yami - Wzór ustalający rynkową cenę energii na nowych przepisach na screenie.

"Jak c...

źródło: Untitled

Pobierz
@majk3l: rzuć okiem na wzór podany wyżej, właśnie im więcej każdy ma fotowoltaiki tym mniej się to opłaca :|

A co to za biznes, że ja sprzedam 3 razy taniej niż kupuje ?
@yami: no wlasnie czytanie teraz o tym moze nie miec sensu jezeli prawd. to za chwile trafi do kosza. Ale jak masz czas i checi to smialo, bedziesz mial obraz sytuacji czy cos polepszyli czy raczej pogorszyli warunki
@yami no tylko, że ty porównujesz punkt widzenia jednego prosumenta do punktu widzenia sprzedawcy ( całego rynku). To jest fundamentalnie bez sensu.

To, że ty jeden pójdziesz drogą największej opłacalności na pewno nie znaczy, że każdy prosument tak zrobi.
@hu-nows: @yami nowe przepisy najprawdopodobniej ustalą cenę minimalną skupu od prosumentów.

"Proponujemy wprowadzenie cen minimalnych dla prosumentów, tak aby osoby, które zainwestują w fotowoltaikę, miały na etapie decyzji o zakupie pewność, że przy najniższych cenach prądu instalacja zwróci im się w określonym czasie. Jaki to będzie czas i ile powinna wynosić cena minimalna, jest do ustalenia - mówi nam Grzegorz Onichimowski, pierwszy wieloletni prezes Towarowej Giełdy Energii, ekspert think tanku Instytut
To, że ty jeden pójdziesz drogą największej opłacalności na pewno nie znaczy, że każdy prosument tak zrobi.


@majk3l: masz rację. Natomiast chodziło mi o to w poprzednich wypowiedziach, że jeśli ktoś da nawet więcej bo wyda mu się to bardziej opłacalne, to tym bardziej ja będę stratny w okresie letnim.

I zwróciłem uwagę, że ta kwota co dałem link była w okresie letnim bardzo mała.

@Zakrentas dziekuje, ciekawa koncepcja, będę śledził