Wpis z mikrobloga

Jakie są przewidywania co do cen mieszkań w Polsce?

Zgodnie ze statystykami GUS w Polsce w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 7% (na rynku pierwotnym o 10,4%, natomiast na rynku wtórnym o 4,1%). W drugim kwartale 2023 r. największy wzrost cen odnotowano w województwie dolnośląskim (o 7,1%), natomiast największy spadek zaobserwowano w województwie podlaskim (o 2%).

Istnieje wskaźnik taki jak Indeks Nastroju Deweloperów, którego źródłem są badania ponad dwustu firm na rynku, w którym co miesiąc spółkom z branży zadawane są dwa pytania - o poziom sprzedaży mieszkań i o kształtowanie się cen w przyszłości. Nastroje deweloperskie są jasne: od kwietnia 2023 r. regularnie spada liczba spółek, które spodziewają się wzrostu cen mieszkań. Według analityków rynku, spowodowane jest to tym, iż dalsze wzrosty cen mogą nie być już akceptowane dla nabywców. Indeks dotyczący sprzedaży obniżył się ze szczytowego 0,8143 w czerwcu do 0,2532 w październiku. Deweloperzy na polskim rynku w większości przewidują, iż ceny ulegną zatrzymaniu i pozostaną na tym samym poziomie. Prawdopodobnie czeka nas stabilizacja cen rynku mieszkaniowego.

Co spowodowało tak znaczący wzrost cen mieszkań? Analitycy wskazują trzy czynniki: 1. wzrosła ogólna zdolność kredytowa, co zwiększyło ogólny popyt na rynku, 2. objęcie programem Bezpieczny Kredyt 2%, 3. niewystarczająca liczba mieszkań na sprzedaż - po wybuchu wojny w 2022 r. znacząco spadły nowe inwestycje deweloperskie, czego konsekwencje widać obecnie.

Na uwagę i pozytywny akcent zasługuje jednak fakt, iż faktyczne ceny transakcyjne okazały się znacznie niższe od cen ofertowych - faktyczne ceny transakcyjne rosły mniej niż skumulowana inflacja w tym okresie.

#ciekawostki #gospodarka #polska #inflacja #heheszki #humorobrazkowy
Pobierz Smaleczogorkiem - Jakie są przewidywania co do cen mieszkań w Polsce?

Zgodnie ze sta...
źródło: fdew