Wpis z mikrobloga

@Stachu_a_kto_przy_telefonie: przeklejam, co napisałem w największym możliwym skrócie wcześniej:

jest istotna kontrowersja prawna, związana z trybem odwołania władz TVP i ustanowienia nowych. PiS w 2016 bodaj ustanowił "Radę Mediów Narodowych", która niezgodnie z konstytucją przejęła władzę nad TVP w ten sposób, że tylko ten nowy organ, z pominięciem konstytucyjnego organu jakim jest KRRiTV, wybierał (dokładniej: przedstawiał prezydentowi kandydatury do powołania) zarząd telewizji publicznej.
Wobec tego, że w świetle konstytucji RMM nie
  • Odpowiedz
@Alkreni: @Bover @WolvvloW
Ok dzięki za wyjaśnienie.
Z jednej strony fajnie, że TVPis się kończy, ale z drugiej strony mam jakieś tam obawy, że cała ta kontrowersyjna prawnie sytuacja będzie wykorzystywana przez następne dłuuugie lata przez pis i środowiska im sprzyjające tak samo jak sprawa z Amber Gold czy OFE. Czyli przekaz do bólu prosty: Tusk przejął TVP, standardy białoruskie, łamanie demokracji etc. Kto tam bedzie pamiętał o wyrokach TK, zbyt
  • Odpowiedz
@Stachu_a_kto_przy_telefonie uchwała jest tylko po to aby rozproszyć odpowiedzialność. Mówi ona Sienkiewicz weź napraw telewizję, a Sienkiewicz naprawia telewizję w oparciu o przepisy, które są w ustawie o spółkach handlowych. Używa tych przepisów ponieważ inne przepisy (które uznaje PiS) zostały uchylone przez Trybunał Konstytucyjny chyba w 2016r.
  • Odpowiedz
cała ta kontrowersyjna prawnie sytuacja będzie wykorzystywana przez następne dłuuugie lata przez pis i środowiska im sprzyjając


@Stachu_a_kto_przy_telefonie: Na pewno będzie, natomiast tego się nie dało uniknąć w żaden sposób. Wg mnie powstała luka prawna (luka tetyczna dokładniej), która nie pozwala w ogóle zgodnie z prawem powoływać członków RMM, a w konsekwencji - również i zarządu mediów publicznych. Wyborem było albo zastąpienie tej luki istniejącymi przepisami ustawowymi, całkowicie standardowym działaniem jeśli
  • Odpowiedz
@Bover:

- TK stwierdził, że przepisy, które przyznają Radzie Mediów Narodowych wyłączne kompetencje do powoływania i odwoływania zarządów mediów publicznych są sprzeczne z Konstytucją. Precyzyjnie: doszedł do wniosku, że pozbawienie tych kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji są niezgodne z ustawą zasadniczą. Wyrok nie został opublikowany, ale daje podstawy do stwierdzenia, że przepisy ustawy o radiofonii i telewizji, które regulują kwestię powoływania i odwoływania rad nadzorczych mediów publicznych oraz PAP (które
  • Odpowiedz
Tymczasem mamy postępującą erozję prawa konstytucyjnego, które wraca do etapu bycia manifestem polityczno-ideologicznym, a nie prawem jako takim. Skazujemy się na bycie na łasce polityków, którym może się zechce, a może nie - bez prawnych gwarancji - realizować wartości konstytucyjne.


@Baleburg: podłączam się tylko do tego cytatu - który niżej skomentuję - ale oczywiście przeczytałem całość komentarza i przyznaję jej (z tym wyjątkiem) w całości słuszność.

A problem wynika z instrumentalnego
  • Odpowiedz