Wpis z mikrobloga

via Android
  • 0
@janusz-lece Więc w skrócie. Kupiłem dom od developera. Dom był wybudowany na dzialce ze spadkiem. Działka została wyrównana i na granicach zostały skarpy. Projekt domu przewidywał również budowę murów oporowych w tych miejscach. Jednak kierownik budowy (albo geolog, niestety nie pamiętam) pozwolił deweloperowi na rezygnację z murow oporowych po badaniach geologicznych (gleba gliniasta wymieszaną z rumoszem). Czy te decyzje można podważyć po odbiorze domu? Po pierwsze spora część działki nie może zostać
@1z100: oczywiście że to można podważać, po pierwsze dom miał być zgodny z projektem, polecam sprawdzić czy zmiana ta została naniesiona na projekt lub zostało odnotowana w dzienniku budowy - jako zmiana nieistotna. Po drugie, skoro nastąpiło zdarzenie któremu miał przeciwdziałać mur oporowy to jednoznacznie wskazuje że kierownik - geolog się mylił i to na deweloperze ciąży ten obowiązek usunięcia tej wady. Zakładam że nie było żadnego obniżenia cenny sprzedaży pomimo
via Android
  • 0
@Sanguinius Dokładnie, nie było żadnej obniżki. Co do dzienniku budowy. Jest poniższy wpis.

Inwestor w trakcie robót budowlanych zrezygnował z wykonania murów oporowych za zgodą projektanta i kierownika budowy.

Co do projektu. Mury oporowe naniesione są na mapę. Pozwolenie na budowę wydane przez starostę zawiera pozwolenie na budowę domu, dojazdu, ogrodzenia i murów oporowych.

Teraz pytanie, jak się do tego zabrać?
@1z100: nic mailowo, na piśmie, polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, deweloper ma 14 dni na wypowiedzenie się co do wady, jeżeli termin przekroczy to roszczenie jest z mocy prawa uznane. Jak będzie się sprzeciwiał, idź do adwokata na miejscowego, pokieruje Cię dalej po wezwaniu - albo oświadczenie o obniżeniu ceny albo wykonanie zastępcze na koszt dewelopera.
via Android
  • 0
@Sanguinius OK. Czyli
Wezwanie do usunięcia wady
Jeśli nie ma odpowiedzi po 14 dniach to uznajemy, że wada występuje
Jeśli deweloper się nie ustosunkuje mogę naprawić wadę na jego koszt?
@1z100 Jeżeli nie odpowie, to idzie drugie wezwanie do wykonania zgodnie z projektem - juz uznanej wady. Wyznaczasz termin, nie wykonuje to robisz za swoje a go obciążasz rachunkiem za pracę wykonane.
Wezwanie do usunięcia wady


@1z100: wiesz jak oni usuna ta wade? przyjdzie czesiek i podmyta ziemie wrzuci na skarpe z powrotem :) radze zaczac samemy ogarniac temat
via Android
  • 0
@Pwado Mieliśmy już podobną sytuację po odbiorze domu. Wtedy problem był z ogrodzeniem. Panom podziękowałem a deweloperowi kazałem przyjechać z nowymi, wyższymi płytami. Po tygodniu sprawa była rozwiązana poprawnie. Ale budowa tych murów to faktycznie większy kaliber. Zobaczymy, próbować warto, zawsze jest droga sądowa.
@1z100: pierwsza sprawa: czy kupując dom miałeś do wglądu projekt PZT z naniesionym murem oporowym? Jeżeli takie materiały miałeś do wglądu, a dostałeś coś mniej niż wynika z "materiałów ofertowych" to moim zdaniem jest podstawą do Twojego roszczenia wobec dewelopera.
W dokumentacji odbiorowej od dewelopera powinno znaleźć się podpisane przez projektanta oraz kierownika budowy oświadczenie w którym wymienione są nieistotne odstępstwa od projektu.
Rozmywanie się skarpy może świadczyć o nienależytym uporządkowaniu
via Android
  • 0
@bdg-bro Dzięki za informacje. Właśnie nie widzę nic takiego jak wymienione zmiany nieistotne w dzienniku budowy. I tak, ten mur oporowy był i jest na projekcie. Zostało na niego wydane pozwolenie.
@1z100: a masz oświadczenie kierownika budowy o wykonaniu budowy zgodnie z projektem i decyzją pozwolenia na budowę?
Wszystkie rozbieżności Kierownik Budowy powinien wymienić w tym oświadczeniu. Oświadczenie KB jest załącznikiem do zawiadomienia o zakończeniu budowy składanego do PINB, więc musiało takie powstać.
Daj znać czy znalazłeś.