Wpis z mikrobloga

Bawię się drukarką 3d od kilku dni. Zaczynałem od filamentu PLA Starter od Rosa 3D, wszystko było git prawie pół szpuli poszło. Chciałem wydrukować Master Sword z Zeldy. Pocięty na kilka części. Kupiłem niewielkie ilości kolorowych filamentów też od Rosa 3D ale w odmianie PLA Silk - niby to samo co PLA tylko z połyskiem. No i pojawił się problem taki, że mniejsze elementy zaczęły odklejać mi się od stołu (wyginać ku górze). Dodałem brim ale nie pomogło. Dopiero zmniejszenie chłodzenia do 10% pozwoliło mi wydrukować niektóre elementy. Elementy ostrza miecza, są drukowane w pionie, twórca nawet załączył plik z dodatkową warstwą wiedząc, że niektórzy mogą mieć problemy. W pewnym momencie niestety u mnie detal zaczyna się powoli odklejać od stołu i dupa. Parametry z jakimi drukuję to 215 stopni dysza, 60 stół, wentylator 10%. Filamenty oryginalnie zapakowane z pochłaniaczami wilgoci. Czy ktoś jest mi w stanie podpowiedzieć w jakim kierunku powinienem iść tzn jakie parametry zmienić co poprawić ?
drukarka to Anycubic Kobra 2 Neo
#druk3d #drukarki3d #filament
  • 14
@roszej: wypoziomować, umyć stół płynem do mycia naczyń, wytrzeć alkoholem (IPA), dać szerszą/wyższą pierwszą warstwę, dać na niej większy flow, obniżyć prędkość ruchów jałowych, ewentualnie drukować na tratwie. Jednak moim zdaniem to kalibracja stołu i z-offset w przypadku PLA powinna załatwić sprawę.
  • 0
@rojber_w_laczkach: te podstawowe rzeczy oczywiście robiłem. Ta drukarka ma akurat automatyczne poziomowanie stołu. Z offset z grubsza regulowałem ale efekty mizerne. Teraz drukowałem jeszcze jeden model i mam wrażenie, że gdzieniegdzie wszystko słabo trzyma się kupy :/
  • 0
@7uras: stół czysty jak łza
@rojber_w_laczkach @Philosohero dało mi to trochę do myślenia bo zauważyłem, że spodnia część modeli wydrukowanych z tego PLA Silk nie ma tej "chropowatej" struktury stołu (w tej drukarce jest taka chropowata płytka). Zanim poszukałem model do wydruku pierwszej warstwy to trochę na pałę przyznam szczerze dowaliłem temperaturę dyszy do 240, a stołu na 80 i dodatkowo zmniejszyłem ten z offset jak drukarka startowała. Zmniejszyłem też prędkość
@roszej: 240*c i 80*c na PLA to sporo za dużo, 225*c bym nie przekraczał, stół 50-60*c, przy większej temperaturze niższe warstwy mogą się odkształcać, najlepiej wydrukuj wieże temperatur i sam oceń, która temperatura jest najlepsza, bo potrafi się to różnić nawet w zależności od partii tego samego filamentu
@roszej: tak prawdę mówiąc, to nie powinieneś drukować PLA na takich temperaturach. Ja to nawet PET-G drukuję niżej. Takie drukowanie za jakiś czas to będzie miało swoje konsekwencje. Ta drukarka ma chyba kilka centymetrów bowdena, który ulegnie degradacji, co doprowadzi do powstania przestrzeni pomiędzy gardzielą, a dyszą. PLA poddawane wysokim temperaturom będzie się zwęglać i gromadzić tam jako szara maź z zanieczyszczeniami. Na początku zauważysz zwiększone nitkowanie, po czasie filament zacznie
via Wypiek
  • 0
@rojber_w_laczkach: tak wiem, ustawiłem tak trochę na wyrost. Konkretnie to zauważyłem teraz, że standardowo mam 215 stopni dla pierwszej warstwy a dla kolejnych 195 i stół 60 - i tak jak wspomniałem na PLA starter wydruki bardzo dobrej jakości. Problem zacząłem mieć z tym PLA Silk. Dzisiaj zapuściłem kolejną część miecza już na 215 dla całego wydruku i 60 stół, zmniejszyłem prędkość do 80% a offset został taki jak wczoraj i
roszej - @rojberwlaczkach: tak wiem, ustawiłem tak trochę na wyrost. Konkretnie to za...

źródło: 20231214_120320

Pobierz
@roszej: to nitkowanie może być spowodowane zbyt wysoką temperaturą. Niekoniecznie wina zbyt małej retrakcji jeżeli to było 240st.
Ja bym jeszcze włączył ukrywanie szwu, bo przez to masz te brzydkie kropki zamiast jednego paska (obecnie pewnie ustawione na losowo.
@roszej: to co poprzednik napisał + pobawiłbym się minimum layer time bo widać że góra detalu jest trochę przegrzana i pasowałoby zwolnić drukowanie żeby się bardziej schłodził materiał. Ta drukarka ma już włączony w marlinie input sharping i pressure advance więc to też do poprawy. Z doświadczenia podpowiem że warto robić kalibracje w tej kolejności -> https://ellis3dp.com/Print-Tuning-Guide/articles/index_tuning.html