Wpis z mikrobloga

Gdzie jest korzyść w zwolnieniu z VAT (przychód poniżej 200k) w przypadku sprzedaży osobom prywatnym, załóżmy że kupuję coś od firmy za 100zł netto plus 23zł VAT, więc w sumie płacę 123zł, gdybym sprzedawał jako vatowiec, to sprzedałbym to coś za 124zł brutto i miałbym jakiś niski zysk, jeśli sprzedałbym to samo ze zwolnieniem z VAT, to też bym musiał sprzedać za ponad 123zł, żeby zapłacony VAT się zwrócił i też bym miał niski zysk.

Kiedy więc jest korzyść ze zwolnienia z VAT, w tym że firma od której kupiłem towar nie musi pobrać ode mnie VATu i mogę wystawić towar na sprzedaż w niższej cenie, bo taniej go kupiłem, czy muszę liczyć na jakiś zwrot z US, ale koszt kupna towaru do sprzedaży jest taki sam jak normalnie brutto, więc i tak nie mógłbym sprzedać poniżej tej ceny zbyt wiele bo by się kasa przed zwrotem z US skończyła? Czego nie zrozumiałem?

#podatki #vat #biznes #firma
  • 5
@Goglez: zysk z bycia zwolnionym ma sens jedynie:
- jeżeli kupujesz od zwolnionych i sprzedajesz byle komu
- sam wytwarzasz produkt i sprzedajesz i sprzedajesz byle komu

byle komu, bo teoretycznie firmie możesz sprzedać, czasem firmy z dupy kompletnie, wolą kupić z vatem, żeby go mniej do urzędu oddać - bez sensu. Natomiast przy sprzedaży na osoby fizyczne - im tylko zalezy żeby ostateczna cena była niższa. Wiec jak nie doliczasz
@Goglez: Ale weż realny przykład nie 123 zakup i 124 sprzedaż tylko np 100zł zakup i 200zł sprzedaż. VAT to podatek od wartości dodanej, wiec jak dodajesz 1zł wartości to nie widac oszczedności, a jak dodasz 100zł wartości to nagle zauwazysz te 23zł które zostana Ci w kieszeni
via Android
  • 0
@zibizz1 Ok, no to zakup za 100zł netto plus 23zł VAT, sprzedaż za 200zł netto plus 46zł VAT, VAT zakupu można odliczyć od VATu sprzedaży, więc wychodzi 200-100=100zł zysku.
W przypadku zwolnienia z VAT kupuję za 123zł, sprzedaję też za 246, zostaje mi 123zl, zysk większy o te 23zł VATu, dla tego samego 100zł zysku mogę obniżyć cenę z 246 do 223, zysk ten sam, a cena końcowa niższa, to ma tu
@Goglez: Zwolnienie z VAT nie jest żeby konkurowac z duzymi spółkami, jest taką ulga dla małych podatników. 200tys limitu to przychód wiec jak będziesz doliczał 1% do zakupionego towaru to osiagniesz ok 2tys zł dochodu rocznie. Do handlu zwoleninie VAT własnie z tego powodu sie nie nadaje. tak jak napisałem, tylko tam gdzie tworzysz istotna wartość i oferujesz ja osobom prywatnym. Jakies rękodzieła, produkty rolne, konfitury z nich, czy np remonty