Wpis z mikrobloga

Hej #gruparatowaniapoziomu - właśnie opublikowałem najnowszy wpis, na którym cholernie mi zależy, bo się strasznie dużo napracowałem :)

Wielka prośba o wykopanie - znalezisko.

Ten wpis dotyczy zapomnianej historii katastrofy w Krakowie, która swoim zasięgiem objęła całe miasto i dotknęła nawet 200 000 osób. Wszystko, co przeczytacie, brzmi absolutnie nieprawdopodobnie, ale każdy zawarty we wpisie fakt, miejsce, czas, postać, dialog, jest umocowany źródłem.

A rozpoczyna się takim cytatem (jak u Hitchcocka, wiadomo):

[…] biegnie jakaś cała pokrwawiona kobieta, niosąc krwią broczące dziecko. Jakiś mężczyzna […] zabiera kobiecinę do karetki i wiezie ją do szpitala. Tam znów przez pola biegnie kilkoro dzieci i głośno płacze. Właśnie nadjeżdża karetka pogotowia, staje, zabiera przerażone dzieciaki […]. Dzieci były pokaleczone na twarzach […] "


Pomóżcie plis podpromować, bo tak się temu poświęciłem i dużo napracowanka włożyłem na dowiezienie max jakości, że już nie mam co do gara włożyć przed świętami xD

Link bezpośredni - klik
Link do znaleziska

Mój autorski tag: #iskrywiedzy

#krakow #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #mikroreklama #militaria #wojsko
iskra-piotr - Hej #gruparatowaniapoziomu  - właśnie opublikowałem najnowszy wpis, na ...

źródło: Wyd 1 okladka -wielka eksplozja okładka smol

Pobierz
  • 25
@masacrada: nie no clickbait to by był, jakby w artykule było co innego niż w tytule, na okładce, a tutaj wszystko jest na miejscu. :)

To bardziej element konwencji, bo 1) tekst jest poprowadzony w taki sposób, żeby przybliżyć do wydarzeń, bo 2) jak ktoś widzi, że odległe, to myśli, że go nie dotyczy, a 3) okazuje się, że tamte czasy niewiele się różniły od obecnych, ludzie są tacy sami, jest
@iskra-piotr: @masacrada kto chce to sobie zaspoileruje naciskając pierwsze źródło. Mi się fajnie czytało i domyślałem się że chodzi o 20 lecie między wojenne dość szybko.

Bardzo dobry tekst, szczególnie ten fragment:

Wartym zaznaczenia faktem jest, że niemiecka prasa już w pierwszych dniach po katastrofie zaczęła nagonkę na Polskę i domagała się, „ze względów bezpieczeństwa”, m.in. rozbrojenia Westerplatte.
@iskra-piotr: w całym artykule czytając akapit po akapicie, chciałem się dowiedzieć w którym to było roku.
W całym artykule jest tylko jedna wzmianka i to na samym końcu, przez to odebrało mi chęć na zapoznanie się z całą historią, bo lubię wiedzieć i osadzić w ramach czasowych dziejącą się akcję, a tak to nie wiedziałem czy to było w latach 2000, 1980, 1950, 1920 czy 1900 lub wcześniej. Znając rok, pewne